„Nie dokazuj, miła nie dokazuj” – hymnem konkursu Polskiej Poezji Śpiewanej w Kowlu
To już po raz czwarty do Kowla przyjechali ci, którym podoba się polska piosenka poetycka, którzy kochają śpiew. W tym roku uczestnicy przybyli z po raz pierwszy z dalekiego Tarnopola, z Kamienia Kaszyrskiego, Równego, Maniewicz, z Lubomla, z Beresteczka. Byli też śpiewający gospodarze z Kowla.
Najpierw prowadzący wprowadzili nastrój poetycki strofami poezji jesiennej i zaraz zaczął się konkurs. Stał na wysokim poziomie, szczególnie wśród solistów, których było najwięcej w tym roku. Były i gitara, i pianino, i flet. Było piękne śpiewanie, wiele emocji i uczuć wyrażonych przez młodych ludzi. Brzmiały piękne strofy polskich piosenek. Był stres na scenie, wielkie przejęcie opiekunów, którzy przebyli wiele kilometrów, aby być ze swoimi wychowankami, było poświęcenie, wcześniejsze godziny prób, nerwów i stresu. Ale na pewno było warto. To była wielka przygoda.
Nikt nie przegrał stwierdziło Jury, w którym zasiedli i muzycy i poloniście oraz gość honorowy p. Elżbieta Zielińska – Konsul RP w Łucku. Nikt nie przegrał, ale zgodnie z regulaminem Jury oprócz I, II i II miejsca, przyznało wyróżnienia i nagrody specjalne za wyrażone emocje, za znajomość języka polskiego, za talent. Była nagroda specjalna od pomysłodawcy tego konkursu. Nikt nie wyjechał bez prezentu, dyplomu, książki i płyty oraz oczywiście posiłku na drogę.
A na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali na scenie z uśmiechem dla p. Konsul – „Nie dokazuj, miła, nie dokazuj” z repertuaru Marka Grechuty, naszego wielkiego piosenkarza piosenki poetyckiej. Wszyscy zgodzili się, ze ta piosenka będzie hymnem Konkursu Polskiej Poezji Śpiewanej w Kowlu.
Wszyscy wygrali, nikt nie przegrał – wszyscy wyjechali z upominkami z Kowla, nagrodami, książkami i płytami, a przede wszystkim z satysfakcją z dobrze wykonanej pracy. Po wręczeniu nagród uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i obiecali, ze za rok spotkają się tutaj na V edycji konkursu.
Dziękujemy sobie wszyscy za to, że kochamy piosenki, za to, że kochamy polską poezję śpiewaną!
Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski
Punkt nauczania przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”