” KRESY 2014 ” w Kijowie

Kijow_Kresy14_29 października 2014r. w Kijowie odbył się kolejny XXIII Konkurs Recytatorski dla Polaków z Ukrainy «KRESY 2014».

Jak zwykle, Pani Dyrektor Domu Polskiego Maria Siwko wszystko bardzo dobrze zorganizowała – nikomu nie zabrakło ani ciepłego słowa, ani herbaty.

Do konkursu przystąpiło  dużo chętnych – około 150 osób z różnych obwodów centralnej, południowej i wschodniej Ukrainy. Nawet przyjechała grupa dzieci z Symferopola – i to bardzo cieszy.

Na początku konkursu przez jurorów zostało powiedziane, że każdy z uczestników już jest zwycięzcą, dlatego w komunikowaniu zamiast napięcia i rywalizacji panowała przyjemna atmosfera.

Pośród gości honorowych byli przedstawiciele Konsulatu RP w Kijowie i Wspólnoty Polskiej z Warszawy, artyści z Olsztyna oraz Pani Ambasadorowa Hanna Litwin.

Kijow_Kresy14_1Ja traktowałam ten konkurs jako dobrą możliwość lepszego poznania poezji, usłyszenia nowych utworów oraz ich przeróżnych interpretacyj.

Jestem dumna, że w swojej grupie wiekowej zostałam laureatką i otrzymałam dyplom II stopnia.

Uważam, że każdy z uczestników „Kresów” zrobił swój niepowtarzalny wniosek w bardzo wielką sprawę – rozwój polskości i kultury poza granicami Kraju. To jest ważne, i jesteśmy dumni z tego, że wśród szarej codzienności staramy się poświecić trochę swego czasu jak na przygotowania, tak i na udział w podobnych wydarzeniach kulturalnych.

 

Loretta Białoszycka
Świetlica Polska, Winnica

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: