Kontynuacja projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie”

 

Szanowni Państwo!

Miło mi poinformować, że Senat RP przyznał środki finansowe na realizację po raz czwarty programu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” w roku 2018.

W tym roku, poza dotychczasowymi działaniami, dwie „nowości”:

  • Stypendia dla piszących podręczniki.
  • Możliwość udziału w kursie przygotowawczym oraz egzaminie certyfikatowym z jpjo też dla najlepszych absolwentów (absolwentek J) polonistyk (które ukończyły studia w roku akademickim 2017/18). Oczywiście pierwszeństwo mają – tak jak było – pracownicy naukowi polonistyk i – ewentualnie – wiodących ośrodków polonistycznych (lektoratów). Kurs odbędzie się od 10 lipca w Krakowie, a egzamin w tym roku zaplanowany jest na 21/22 lipca 2018 roku, też – tym razem chyba bez przygód – w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z bogatego programu stypendialnego dla osób polskiego pochodzenia:

  • Stypendia studenckie.
  • Stypendia doktoranckie.
  • Stypendia nauczycielskie – ścieżka podwyższenia kwalifikacji.
  • Stypendia stażowe dla naukowców.

W tym roku jest aż 10 stypendiów celowych dla młodych naukowców. W tym roku tematem konkursu są dowolne prace na temat „Język i kultura polska – stan badań na Ukrainie”. Mogą być to opisane efekty własnych badań lub przedstawienie stanu badań na danym terenie.

Wszystkich zainteresowanych stypendiami zapraszam do kontaktu – prześlę odpowiednie formularze zgłoszeniowe i regulaminy. Tak, jak w poprzednim roku jedna osoba otrzymuje jedno stypendium.

Będziemy też kontynuować prace nad bibliografią prac polonistycznych na Ukrainie. Pomogą nam… wszyscy stypendyści, którzy – niezależnie od swych stypendiów – przygotują uzupełnienia już opracowanej w latach poprzednich bibliografii.

Będzie kontynuowana pomoc finansowa dla polonistyk, warsztaty metodyczne (w tym roku Czerkasy, Charków i Kamieniec Podolski). Będzie możliwość konsultacji metodycznych we Lwowie (terminy będą podawane na bieżąco).

Mam nadzieję, że spotkamy się – jak co roku – na III już Biesiadzie Polonistycznej, jesienią.

 

Zapraszam do udziału!

Jerzy Kowalewski

[email protected]

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: