KONKURS „CO WIEM O POLSCE?” – finał w Chmielnickim

Chmielnicki_CWP_K_413 – 14 grudnia 2014 roku odbył się w Chmielnickim finał konkursu „Co wiem o Polsce?”. W konkursie wzięła udział młodzież z placówek uczestniczących w programie „Biało – czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” realizowany Fundacją Wolność i Demokracja.

Sam konkurs był jednym z elementów projektu i składał się z dwu etapów: eliminacji (odbyły się w listopadzie w formie ankiet uczniowskich, podczas odwiedzin koordynatorów projektu w szkołach) oraz właśnie finału – do którego zakwalifikowano – na podstawie ankiet eliminacyjnych – najlepszych uczniów z poszczególnych szkół. W sumie w konkursie wzięło udział 61 uczniów z 24 szkół. Najlepszymi – w poszczególnych kategoriach – okazali się:

W kategorii „Uczę się języka polskiego I rok”:

Chmielnicki_CWP_K_5I miejsce: Dmitrij Jorbiński (Odessa – Polska Szkoła Sobotnia)

II miejsce: Roman Świderski (Żytomierz – Szkoła Wiedzy o Polsce)

III miejsce: Anna Procyk (Starokonstantynów – Polska Szkoła Sobotnia)

 

W kategorii „Uczę się języka polskiego II rok”:

I miejsce: Olga Tarnowska (Żytomierz – Szkoła Sobotnia przy ŻOZPU)

II miejsce: Diana Slobodian (Berdyczów – Polska Szkoła Sobotnia)

III miejsce: Tetiana Cimarna (Chmielnicki – Polska Szkoła Sobotnia)

W kategorii „Uczę się języka polskiego III i więcej rok”:

Chmielnicki_CWP_K_1I miejsce: Artem Cybulski (Równe – Szkoła Sobotnia przy TKP)

II miejsce: Larysa Zaremba (Żytomierz – Szkoła Sobotnia przy ŻOZPU)

III miejsce: Roman Szyper (Chmielnicki-Hreczany – Polska Szkoła Sobotnia)

 

Warto zaznaczyć, że wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i przydatne w nauce języka i kultury książki, a laureaci również albumy o Polsce i sprzęt elektroniczny.

Testy zostały przygotowane według treści Podstawy programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą (zakres) i zasad nauczania skorelowanego językowo – kulturowego i metodyki kulturowej.

Ponieważ część placówek nie wzięła udziału w eliminacjach (m.in. placówki na Wschodzie Ukrainy), Chmielnicki_CWP_K_2planujemy przeprowadzić II edycję konkursu na wiosnę 2015 roku – tym razem dla pozostałych uczniów, też tych już zakwalifikowanych, którzy z różnych usprawiedliwionych przyczyn nie mogli wziąć udziału w finale w Chmielnickim.

 

 

Konsultant programu “Biało-czerwone ABC.
Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” 
Jerzy Kowalewski


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

 wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: