“Fake news i jego społeczne konsekwencje. Cała prawda o postprawdzie”

“Fake news i jego społeczne konsekwencje. Cała prawda o postprawdzie” to projekt Fundacji Wolność i Demokracja realizowany we współpracy z Uniwersytetem Kard. S. Wyszyńskiego, SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym, Programem III Polskiego Radia oraz Telewizją Bielsat.  

Jednym z efektów tej współpracy jest  „Mały leksekon postprawdy”,  który zawiera  100 haseł i ma charakter popularnonaukowy.

Leksykon zawiera 100 uszeregowanych alfabetycznie haseł, opisujących pojęcia i tematy związane z fake news’em, postprawdą, trollingiem.

Publikacja przeznaczona jest  dla szerokiego kręgu odbiorców zainteresowanych tą tematyką oraz uczy podstaw etycznych zachowań w korzystaniu z internetu.

We wstępie do leksykonu  dr hab. Piotr Drzewiecki, prof. UKSW i dr hab. Barbara Głębicka-Giza, prof. U SWPS tak opisali problem fake news’a:

„[….] Oddajemy Wam sto haseł, chciałoby się dopisać z jakiej rocznicy ta liczba. Zapewne wiecie, więc nie trzeba dodawać komentarza. Lepiej napisać po co, to zrobiliśmy. Sens odbioru, tworzenia, uczenia się mediów wydaje się być w niespotykanym kryzysie. Nasze instytucje mają problem, nasze państwo i media doznają pewnego krytycznego momentu. Nie wynika to, w naszej ocenie, z politycznych kłopotów czy sporów, ale ze zmian technologicznych. Zadajemy pytania, szukamy odpowiedzi, propozycji i wzorców.

Łączy nas wspólna sprawa. Nie chcemy fake newsów. Brzydzi nas każda postać kłamstwa, oszczerstwa, plotki, uszczerbku na osobach i instytucjach. Natura ludzka ma to do siebie, że niestety wychodzi z nas w różnych momentach historycznych. Wychodzi ponad miarę i nieprzyzwoicie ubrana. Naturę poskramia kultura, stąd szukamy takiej formy wspólnego uprawiania mediów, która w jak największym stopniu będzie zgodna dla dobra nas wszystkich.

 

Koordynator: Małgorzata Wójcik

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018

w ramach priorytetu „Aktywne społeczeństwo” kierunek: wspieranie aktywnych form integracji.

 

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: