„DZIEŃ DOBRY, PANIE CHOPINIE!” Tradycyjne marcowe spotkania w Winnice

Winnica_Ch_19Winnica_Ch_22Winnica_Ch_20Winnica_Ch_21Winnica_Ch_23Winnica_Ch_1Winnica_Ch_3Winnica_Ch_5Winnica_Ch_6Winnica_Ch_10Już dawno miesiąc marzec dla Polaków i wielbicieli muzyki jest skojarzony z Chopinem. Bo właśnie 1 marca w 1810 roku urodził się wielki muzyk, Wielki Polak, pięć lat temu obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

Od tego czasu Stowarzyszenie „Świetlica Polska” w pierwszych dniach marca z okazji urodzin F. Chopina organizuje muzyczne spotkania z utworami kompozytora.

Pierwszy poniedziałek marca, dzień po 205. rocznice urodzin, na wielkiej sali Winnickiej Szkoły Zawodowej Kultury i Muzyki im. Leontowycza odbył się koncert pod tytułem „Taneczne motywy w twórczości Chopina”. Przy fortepianie studenci i wykładowcy Szkoły Zawodowej zagrali słynne utwory kompozytora. Po raz pierwszy na scenie studenci wydziału choreografii przedstawili polskie tańce ludowe – krakowiak, polonez, mazurek, bowiem i w twórczości geniusza nie brakowało melodii tanecznych.

Jak zwykle, członkowie Stowarzyszenia przygotowali recytację ku rocznicę kompozytora. Tym razem Ulana Baraniak recytowała „Polonez” Marii Konopnickiej, a Wiktoria Białoszycka przygotowała wierz „Mazurek Chopina”, napisany przez byłego żołnierza armii generała Andersa Władysława Broniewskiego. „Fortepian” Wandy Chotomskiej recytował Mikołaj Czub. Również zabrzmiał i wiersz Maksyma Rylskiego „Chopin” w języku ukraińskim.

Koncert prowadziła Pani Helena Melnyczuk – przed każdym punktem tego niezwykłego koncertu robiła krótkie wprowadzenie – opowiadała o historii powstania poloneza, mazurka i krakowiaka, wpływie ojca na twórczość młodego Chopina, wzbogacając ogólne wrażenie oraz wiedzę na temat historii dziewiętnastowiecznej Polski, zmagającej się z zaborami oraz walki Polaków o zachowanie własnej kultury tradycji i państwowości. Mieszkańcy odwodu mieli możliwość obejrzeć relację z tego koncertu na obwodowej telewizji WDT.

A za dwa tygodnie, w pochmurne południe 18 marca br., z okazji 205. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, odbył się koncert drugi koncert pod tytułem „Dzień dobry, Panie Chopinie!”. Impreza chopinowska, zorganizowana nasze Stowarzyszenie, odbyła się w saloniku muzycznym Obwodowego Muzeum Malarstwa, a afisza z zaproszeniem została umieszczona na mieście.

To było nowe spotkanie z muzyką Chopina w wykonaniu Olega Rizcowa i Marii Rizcówny. Niezwykłym było to, że oprócz dzieci w wieku szkolnym tu uczestniczyła grupa najmłodszych dzieci Stowarzyszenia (cztery- i sześciolatków ), przygotowanych przez nauczycielki pani Ulanę Baraniak a pani Wiktorię Białoszycką, zaprezentowali wizję Chopinowskiej muzyki przez pryzmat wierzy Wandy Chotomskiej. To było niezwykle: bo kiedy dzieciaki recytowali „krople deszczu kołysze ”, za oknem bębnił deszczyk, a w miękkich krzesłach muzycznego salonu dla słuchaczy brzmiał „Preludium deszczowy”. A na zakończenie koncertu zabrzmiała piosenka na słowa Z. Dmitrowcy „Koncert w muzeum Chopina”  w wykonaniu Moniki Białoszyckiej.  I, jak zawsze po koncercie, dla uczestników – zdjęcie na pamięć, radość, kwiaty, wielka przyjemność i duma z siebie.

 

Prezes Stowarzyszenia „Świetlica Polska”
dr Walery Istoszyn

Punkt nauczania języka polskiego przy Winnickim Obwodowym Dobroczynnym Stowarzyszeniu „Świetlica Polska” jest objęty opieką merytoryczną i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Winnica_Ch_7Winnica_Ch_8 Winnica_Ch_9 Winnica_Ch_11 Winnica_Ch_12 Winnica_Ch_13 Winnica_Ch_14 Winnica_Ch_15 Winnica_Ch_17Winnica_Ch_16


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja