„Co wiem o Polsce?” Konkurs wiedzy o Polsce w Chmielnickim

Cmielnicki_CWP_113 grudnia w Chmielnickim (d. Płoskirowie) odbył się Ogólnoukraiński Konkurs Wiedzy o Polsce, w którym wzięło ok. 60 uczestników. Konkurs razem z częścią oficjalną trwał blisko dwóch godzin.

Przedsięwzięcie, w którym wzięli udział goście z Odessy, Winnicy, Łucka, Żytomierza, Szepietówki oraz wielu innych miast Ukrainy, odbyło się na sali lekcyjnej hotelu „Centralnyj”. Za sprawdzanie prac, które trwało przez cały wieczór 13 grudnia i nawet część następnego dnia, zabrał się Jerzy Kowalewski, autor licznych podręczników dla nauki języka polskiego, w asyście innej polonistki.

Po sprawdzeniu prac ogłoszono dziewięciu zwycięzców w trzech kategoriach – I, II i Cmielnicki_CWP_3III rok nauczania języka polskiego. Najlepsi otrzymali aparaty fotograficzne, za drugie i trzecie miejsce należały się nagrody w postaci słowników oraz książek historycznych. Ufundowanie nagród, jak i cały konkurs, zostały zorganizowane przez polską pozarządową Fundację Wolność i Demokrację, która wspiera rozwój edukacji polskiej oraz mediów na Ukrainie. Nagrody dla najmłodszych uczestników trafiły do dzieci z Korostenia, Nowograda Wołyńskiego oraz Szepietówki.

„Nie można powiedzieć, że pytania były zbyt trudne” – komentuje konkurs Julia Sierkowa, współorganizator przedsięwzięcia – „Dotyczyły one obyczajów, historii, literatury i kultury polskiej. Na przykład z pytaniem «Czy płynie Wisła przez Kraków?» Cmielnicki_CWP_2poradziłyby sobie nawet osoby, nie posiadające polskiego pochodzenia”.

Młodzież, uczestnicząca w konkursie miała także możliwość zwiedzenia zabytkowego Płoskirowa oraz uczestnictwa w Mszy świętej w miejscowym kościele rzymskokatolickim.

 

Źródło: Słowo Polskie

 


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: