„Nie ma jak Lwów!” – impresje z wycieczki do Lwowa szkoły przy ŻOZPU

Z inicjatywy Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie przy wsparciu MSZ i Fundacji Wolność i Demokracja uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej udali się do Lwowa, żeby zapoznać się z polską historią i kulturą swoich przodków oraz wziąć udział w akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego 1 listopada 2014 r.

Zytomierz_WL_1_2

Nasze poznawanie Lwowa zaczęło się od zwiedzania Rynku, łacińskiej Katedry pw. Wniebowzięcia NMP, oraz katedry ormiańskiej. Lwów tchnie historią polską, przepiękne kamienice pamiętają stare czasy królów polskich i świetności szlacheckiej. Wycieczkę po Lwowie dla młodzieży prowadziła Teresa Pakosz, redaktor Radio Lwów, wspaniały znawca historii i zabytków Lwowa. Była to dla młodzieży kolejna lekcja polskości, tym bardziej, że pani Teresa opowiadała różne ciekawe rzeczy w języku polskim.

Kolejnym punktem programu wycieczkowego było nawiedzenie katedry greckokatolickiej św. Jura, prawdziwej perły ukraińskiego baroku. Potem uczestnicy wycieczki mieli możliwość podjechać autobusem do ważnych dla każdego Polaka miejsc, jak kościół św. Elżbiety nieopodal dworca kolejowego, kościół Marii Magdaleny, w którym do dzisiaj znajduje się koncertowa sala organowa.

Najważniejszym punktem programu i właściwym celem przyjazdu do Lwowa było uczestnictwo w akcji „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, podczas której nasza młodzież pomagała roznosić i zapalać ponad 50 tys. zniczy, zebranych przez organizatorów w Polsce. Każdy z tych zniczy, migoczący żywym światełkiem na polskich grobach wybitnych Lwowian przypominał o losach Polaków, o ich życiu i bogactwie duchowym, które wnieśli do skarbca Ojczyzny, nauki, społeczeństwa, patriotyzmu… Tutaj bowiem spoczywają polscy poeci, literaci, aktorzy, inżynierowie, naukowcy i duchowni, i tysiące, tysiące innych osób związanych nierozdzielnie ze Lwowem. Groby Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Władysława Bełzy, Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej przemawiają magią imion i czasu.

Organizatorami akcji „Światełko pamięci” byli: Konsulat Generalny RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TV Rzeszów. W tym roku uczestniczyło w niej także Polskie Radio Rzeszów. Inicjatorami akcji „Światełko pamięci”, po raz pierwszy zorganizowanej w 2005 r., byli dziennikarze Polskiego Radia Lwów. Prawie 50 tys. zniczy, które zebrano głównie na Podkarpaciu, zapłonęło w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich.

Na Cmentarzu Orląt, który jest nekropolią Obrońców Lwowa młodzież z Żytomierza spotkała się z ekipą TVP Polonia. Pani redaktor Grażyna Orłowska Sondej przyjechała także do Lwowa z grupą młodzieży z Polski, aby wspólnie uczestniczyć w akcji, oraz wziąć udział we Mszy świętej odprawianej na Cmentarzu Łyczakowskim przez pasterza Archidiecezji Lwowskiej, księdza arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Na Mszy św. zgromadzili się Polacy ze Lwowa, Żytomierza i Wrocławia, ponieważ była to Uroczystość Wszystkich Świętych, tak ważna dla naszego narodu.

Program wycieczki nie ominął Kamienicy Królewskiej Jana III Sobieskiego i kościoła oo. dominikanów.

Wieczorem wszyscy pielgrzymi z Żytomierza udali się pod pomnik Adama Mickiewicza, by złożyć hołd wieszczowi narodowemu, prawdziwemu orędownikowi miłości do Polski, do historii i języka ojczystego. Ostatnim punktem bogatego w przeżycia i różne wydarzenia dnia był koncert w lwowskiej operze. W przepięknej klasycystycznej oprawie budynku opery, którym miasto Lwów może pochlubić się przed całym światem wysłuchaliśmy koncertu symfonicznego  Stanisława Ludkiewicza, kantatę – symfonię  „Kaukaz” do słów Tarasa Szewczenki.

Lwów – jak zawsze gościnny, przebogaty historią i pamiątkami polskości wciąż przyciągać będzie nas magią zabytków, siłą ducha i pięknem sztuki. Tutaj zawsze chce się powracać.

Wiktoria Laskowska-Szczur,
ks. Jarosaw Giżycki

Punkt nauczania przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”
wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja