NIEZWYKŁA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI. Obchody Święta Niepodległości w Odessie
Dnia 9 listopada odbyła się zorganizowana przez Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego w Polsce 11 listopada.
O godzinie 14:30 w budynku „Miedrabotnika” zgromadzili się goście, wśród których znaleźli się: Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie pan Piotr Siebeneichen, przedstawicielka władz obwodowych pani Olena Pietrowa, przedstawiciele Kościoła katolickiego: ksiądz Michał Wocial z Parafii Św. Piotra i ksiądz Józef Pawluk z Parafii katedralnej Wniebowzięcia N.M.P., a także prezes honorowy naszej organizacji pan Tadeusz Załucki i pani Tatiana Filipowa.
Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnów Ukrainy i Polski. Następnie publiczność wysłuchała przemówień gości. Forma tegorocznego koncertu zaskoczyła zgromadzonych na sali. Na scenę były ustawione wagony kolejowe, a dwaj panowie przebrani za kolejarzy poprowadzili widownie w podróż do przeszłości. Na kolejnych stacjach: Niewola, Powstania, I Wojna Światowa i Wolność pojawiali się nowi pasażerowie, matka z dziećmi, kwiaciarka, handlarka, a nawet Krakowiak, wszyscy recytowali polskie wiersze patriotyczne takie jak „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego czy „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy lub opowiadali o ważnych wydarzeniach z historii Polski.
Występujący przedstawiali swoje teksty w oryginalny sposób, odgrywając mini scenki: rozmowę dzieci, dziewczynę żegnającą ukochanego idącego na wojnę, czy matkę udzielającą synowi lekcji patriotyzmu. Dzięki zaangażowaniu uczniów ze szkoły sobotnio-niedzielnej i członków Związku Polaków na Ukrainie udało się stworzyć ciekawe wielopokoleniowe widowisko, w którym rozpiętość wieku uczestników wynosiła od 9 do 70 lat.
Cały program artystyczny był wzbogacony polskimi pieśniami patriotycznymi i ludowymi („Żeby Polska była Polską”, „Pierwsza Brygada”, „Warszawianka” i in.) wykonanymi przez chór „Polskie Kwiaty” pod kierownictwem pani Swietłany Samojlenko. Zgromadzeni goście mieli też okazję wysłuchać melodii wykonanych na flecie, pianinie i bandurze przez naszych instrumentalistów.Piosenkę kończącą uroczystość wykonał chór dziecięcy pod kierownictwem pani Lolity Kirilenko. Dzieci obecne na sali zostały zaproszone przed scenę gdzie towarzyszyły młodym chórzystom machając flagami polskimi i ukraińskimi.
Spotkanie z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości zostało zakończone zaproszeniem do udziału w kolejnych uroczystościach przygotowanych przez Związek Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie. Entuzjastyczna reakcja publiczności po zakończeniu występów jest dowodem, że oryginalny program przygotowany przez panie: Swietłanę Zajcewą – Wełykodną i Agnieszkę Kotułę, przypadł publiczności do gustu.
Sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania ponad 50 osób występujących na scenie, w tym dzieci uczących się w naszej szkole sobotnio-niedzielnej, a także członków naszego związku, którzy nie występowali na scenie, ale ich pomoc jest nieoceniona: przygotowali dekoracje, scenografię, chorągiewki, wstążeczki, nagłośnienie lub po prostu dobrym słowem wspierali nas w przygotowaniach do imprezy. Nie sposób wymienić wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację programu artystycznego. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
Agnieszka Kotuła
Swietłana Zajcewa-Wełykodna
Zdjęcia: Włodzimierz Nikulin
Szkoła Niedzielna Polska przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”