„Pojedziemy w świat fantazji, w świat poety” Jana Brzechwy! Akademia literacko-muzyczna w Winnicy
W pogodny i słoneczny czwartek 21 maja w wielkiej sali szkoły gimnazjum nr 23 w Winnicy dla słuchaczy – uczniów tej samej szkoły – odbyło się niezwykłe literacko-muzyczne wprowadzenie do twórczości Jana Brzechwy.
Uczniowie szkoły nr 23, który uczą języka polskiego, wraz ze swoją nauczycielką Panią Zojej Kułyk przygotowali podróż do świata Jana Brzechwy. Uczniowie nie tylko recytowali wiersze ulubionego poety, ale opowiadali różne historie z jego życia, śpiewały piosenki do jego słów.
Urodzony w małym miasteczku – Żmerynce na Podolu, Jan Brzechwa jako poeta stał się ulubiony dla nie jednego pokolenia polskich dzieci. W tym roku wypada 100. rocznica poetyckiej debiuty Jana Brzechwy. O jeden dzień wcześniej, 20 maja, w jego rodzonym miasteczku odsłonięto pamiątkową tablicę.
W roku 1920 Jan Brzechwa, będąc studentem Uniwersytetu Warszewskiego, wstąpił do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co go odznaczono (tydzień wcześniej obchodziliśmy 95. rocznicę Wojskowego Sojuszu Polski i Ukrainy).
O tej tablice i o poecie powiedziała kilku słów na początku dyrektor szkoły Pani Oksana Jacenko. Jako goście ze sceny szkolnej w akademii Jana Brzechwy wystąpiły uczennicy ze szkoły N10 (przygotowane przez Panię Olgę Januszkewicz) i najmłodsi uczestniki od Stowarzyszenia Świetlica Polska (przygotowane przez Wiktorię Białoszycką, która też była uczennicą szkoły nr 23) oraz zespół „Ganzia z Samary” (kierowniczka Pani Swietłana Łeontijewa).
Prowadziły Akademię Jana Brzechwy uczniowie 9. klasy szkoły nr 23 – Olek i Moniusia.
Prezes Stowarzyszenia „Świetlica Polska”
Walery Istoszyn
Punkt nauczania języka polskiego przy Winnickim Obwodowym Dobroczynnym Stowarzyszeniu „Świetlica Polska” jest objęty opieką merytoryczną i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”