Niech żyją wakacje! „Szkoła wiedzy o Polsce” w Żytomierzu

04 czerwca dzieci ze „Szkoły wiedzy o Polsce” w Żytomierzu spotkały się ostatni raz przed przerwą wakacyjną by powiedzieć sobie: „do zobaczenia we wrześniu”. Lekcja była prowadzona w niezwykły sposób — nauka języka polskiego poprzez gotowanie smacznych polskich kanapek.

Kopia DSC_1449Zjednoczenie Szlachty Polskiej, biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania wiedzą o Polsce, w tym i językiem polskim, wśród żytomierzan polskiego pochodzenia, zdecydowało się otworzyć na początku roku akademickiego bezpłatną „Szkołę wiedzy o Polsce” .

Szkoła była prowadzona dla dzieci polskiego pochodzenie w wieku od 5 do11 lat. Zajęcia były przeprowadzane w oryginalny sposób i dzieciom nigdy się nie nudziło. Zapytaliśmy dzieci, co najbardziej podobało na lekcjach Polskiego:

— Ja lubię śpiewać polskich piosenek, których nas nauczyła nasza nauczycielka Pani Anna. Moja ulubiona piosenka „Klaszczmy w dłonie”.

— Rysowanie różnych zwierząt i ptaków, które przynosiliśmy do klasy i każdy pokazywał, jakie zwierzę ma.

— Granie w grę „Zgadnij, kto” i „Zimno— gorąco”, kiedy wszyscy byli bardzo aktywni.

Dzieci uczyły się polskich tradycji poprzez piosenki i rysowanie, czytanie polskich legend, dzięki którym w naturalny sposób poznają biało-czerwoną polską flagę, słowa i melodię Mazurka Dąbrowskiego czy ważne wydarzenia z polskiej historii i tradycji.

DSC_1456Pod koniec szkoły wiedzy o Polsce było zorganizowane specjalne spotkanie, gdzie mali Polacy samodzielnie robili kanapki. Dzieci smarowały pieczywo masełkiem, pasztetem, białym serem dekorowali je pomidorem, marchewką, ogórkiem. Wśród „zwierząt-kanapek” były i świnki i koty i króliki. Najciekawsze dla dzieci było to, iż robili te kanapki same i według własnej inwencji. Pierwszym przygotowywanym przysmakiem była kanapka w postaci polskiej flagi. Pod czas szykowania posiłku Pani Anna opowiadała o znaczeniu kolorów, które dzieci wybierały wśród żywności białego i czerwonego koloru. Mówiono było, także, o zasadach zdrowego odżywiania i samodzielnego przygotowania sobie pysznych i zdrowych posiłków . Po ciężkiej, ale jakże ciekawej pracy, dzieci zjadły swoje małe arcydzieła. Zabawa była super!!!

Na zakończenie spotkania dzieci nauczyli się wakacyjnej piosenki i wracając do domu śpiewali „będziemy się bawili od samiutkiego ranka” i „gorące złote słońce na czarno nas opali”.

Życzymy dzieciom udanego wypoczynku i do zobaczenia po przerwie wakacyjnej!

  Zjednoczenie Szlachty Polskiej,

Żytomierz

 

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: