„Żołnierze Wyklęci – PAMIĘTAMY!” Dzień Pamięci w Polskiej Szkole w Kowlu

Kowel_PZW_1W sobotę 21 marca w Szkole Polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu miał miejsce występ uczniów poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W obecności członków Towarzystwa Kultury Polskiej, koleżanek, kolegów i rodziców został zaprezentowany program opowiadający historię tragicznej walki Żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolności i Niezawisłości, Wolności i Sprawiedliwości.

Uczniowie opowiedzieli o tragicznych wydarzeniach, recytowali wiersze i zaśpiewali piosenkiKowel_PZW_2_2 z płyty „Panny Wyklęte” – projektu muzycznego Fundacji Niepodległości we współpracy z Dariuszem Majelonkiem. Inspiracją do płyty była postać Danuty Sedzikówny – sanitariuszki, która nosiła pseudonim „Inka” i  została zamordowana 28 sierpnia 1946 roku przez funkcjonariuszy tzw. władzy ludowej.

Uroczystość tę zaszczycił swoją obecnością gość z Konsulatu RP w Łucku pan Konsul Tomasz Dwornicki, który powiedział, że zawsze go wzrusza tragiczny los żołnierzy wyklętych” i tym razem też był wzruszony, kiedy po raz kolejnyKowel_PZW_3 słuchał opowieści o ich historii, wierszy i piosenek im poświęconych.

Ci żołnierze walczyli przeciw siłom komunistycznym po II wojnie światowej stojąc na straconej pozycji, będąc w najtragiczniejszym położeniu jakie jest możliwe, bez szansy na wygraną.

Określenie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993. Jego autorem był Leszek Żebrowski. W jednym z listów dowódca jednostki wykonującej wyrok napisał do wdowy tak: wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew,Kowel_PZW_4 przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko”. Jerzy Ślaski opublikował książkę o takim tytule w roku 1996. Używa się też terminu „Żołnierze Niezłomni”

W walkach podziemia z władzą komunistyczną zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.

Nauczyciel języka polskiego (ORPEG)
Wiesław Pisarski

Punkt nauczania przy Towarzystwie Kultury Polskiej w Kowlu jest objęty opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: