Warsztaty dla sześciu szkół sobotnio-niedzielnych (Uczniowie) we Lwowie

Natalia Neczyporuk, Łuck

22 października  w pomiszczeniu Szkoły Ogólnokształcącej nr 24 im. Marii Konopnickiej we Lwowie odbyły się drugie warsztaty dla sześciu szkół sobotnio-niedzielnych  w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wsparcie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie”. Organizatorem warsztatów jest Fundacja „Wolność i Demokracja” pod patronatem Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. W warsztatach uczestniczyło po sześć przedstawicieli społeczności szkolnej, lecz tym razem uczestnicy pracowali w grupach jednorodnych.Celem warsztatu było zbudowanie atmosfery sprzyjającej współpracy w grupie uczniów. Bardziej ciepłą stała się atmosfera po odtańczeniu Belgijki. To poprawiło humor uczestników i pomogło wzmocnić stopień zaufania.

dscn1514dscn1516

W ciągu zajęć uczestnicy zapoznali się, zbudowali sieć swojego potencjału, dzielili się swoimi obawami oraz udzielali serdeczne przyjacielskie porady.

 Uczniowie w grupach tworzyli Wizję Wymarzonej Szkoły, uwzględniając 3 obszary funkcjonowania: przestrzeń szkoły, dydaktyka i wychowanie,organizacja życia szkoły, a potem zrobili galerię i prezentację kolaży na forum.

dscn1524dscn1529

dscn1532dscn1533

dscn1537dscn1543

dscn1541dscn1547dscn1549dscn1560

Podczas Debat  mnie bardzo przeraziły wypowiedzi dzieci dotyczące relacji Nauczyciel – Uczeń. No i oczywiście szkoła każdej grupy jest najlepsza i ważna dla każdego ucznia.

dscn1570dscn1578

Ćwiczenie Reakcja na zmianę pokazało,że dorośli u uczniów mogą dużo się nauczyć i negatywne emocje jakie czasem towarzyszą dorosłym nie są tak mocne u dzieci, a często ich nawet niema.

dscn1588dscn1592

Ciekawe rozwiązanie ćwiczenia Wstań i wyjdź pokazało, że  uczniowie nawet w nowym środowisku, czują się dobrze i  umieją wsółpracować jeżeli są zaangażowani w pracę.

dscn1606 dscn1610

Dzieci z wielkim zaangażowaniem podeszli do wykonania zadania Wstań i wyjdż. I już po raz drugi zachwycają swoją chęcią do współpracy, pragnieniem znaleźć wspólne wyjście  z trudnej sytuacji.

Dziękuję za możliwość pracować z taką super grupą i do spotkania na trzecich warsztatach.

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: