W Winnicy skutecznie skonczyly sie warsztaty integracyjne dla uczniow, nauczycieli i rodzicow szkol sobotnio-niedzielnych

  W dniu 6 listopada 2016 r. w Winnicy odbyły się ostatnie III warsztaty w grupach RUN  w ramach projektu Biało-czerwone ABC: Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie (wsparcie szkół sobotnio-niedzielnych) . Udział w nich wzięli po dwaj przedstawiciele od grupy uczniow, rodzicow i nauczycieli z sobotnio-niedzielnych szkół, działających w obwodzie winnickim, a mianowicie, Centrum Rozwoju i Partnerstwa “Polonia” z Winnicy, Polsko-Ukrainski Fundament Winniczyzny, Stowarzyszenie polonijne Kresowiacy, Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna przy Stowarzyszeniu „Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury” w Koziatynie, Swietlica Polska z Winnicy, Stowarzyszenia z Uladowki i Baru.

dscn1347-edited

    Na tych warsztatach odbylo sie podsumowanie tego co do tej pory się wydarzyło: od spotkania 24 wrzesnia na warsztacie integracyjnym, na którym uczestnicy ustalili kontrakt, zgodnie uznali, że zależy wszystkim na wypracowaniu jak najlepszych efektów w projekcie, oraz spotkania 9 pazdziernika, gdy każda z grup wzięła udział w warsztatach jednorodnych, podczas których dyskutowali o tym jak wygląda współpraca w ich KOCE, poznawali perspektywy różnych Stron (rodziców, uczniów i nauczycieli).

dscn0992 dscn1008

  Po podsumowaniu dzielili się wnioskami, z którymi przyjechali po dwoch wazsztatach. Osoby prezentujące wnioski odpowiadali na następujące pytania:  Jaka jest nasza szkoła – co w niej cenimy i jak się z tym czujemy? Jaka jest nasza szkoła – co nam w niej przeszkadza i jak się z tym czujemy? Co możemy i chcielibyśmy zmienić w naszej szkole?Jak wygląda współpraca, relacje trzech grup: uczniów, rodziców, nauczycieli – oraz jak się z tym czujemy? Co proponujemy aby wzmocnić współpracę z rodzicami, nauczycielami i społecznością lokalną? Co warto udoskonalić lub zainicjować, żeby zarówno uczniowie jak i rodzice chcieli się angażować w życie szkoły, byli aktywni, mieli poczucie wpływu i dobrze się czuli w NASZEJ SZKOLE?

  Na koniec kazda szkola wybrala sobie jedno zadanie i ustalila jego realizację, a resztą zaplanowali na dłuższą perspektywę czasu. W tym celu każdy KOCE stworzył swój Szkolny Program Aktywnej Współpracy.

  Uczestnicy projektu nie tylko pracowali nad realizacją określonych zadań, lecz także mile spędzali w towarzyskiej atmosferze czas.

  Zakonczenie projektu odbędzie się w dniach 10 – 11 grudnia we Lwowie na konferencji podsumowującej cały program ABC. Zapraszani na tę konferencję będą przedstawiciele wybranych przez 19 edukatorow 5 szkół sobotnio niedzielnych z calej Ukrainy, w tym 1 szkola-zwyciezca z obwodu winnickiego. Pozostale szkoły biorące udział w projekcie tez będą się prezentowały z tym co wspólnie zrobiły w Winnicy 2 grudnia.

  Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biało czerwone ABC – rozwój edukacji polskiej na Ukrainie”, którym opiekuje się Fundacja „Wolność i Demokracha” w ramach sprawowania opieki Senatu na Polonią i Polakami za granicą.

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: