W Charkowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Piłsudskiego

    W dniu 15 listopada 2016 roku po wielu latach starań w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy odsłonięto  tablicę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Przyszły naczelnik państwa polskiego w latach młodzieńczych studiował w tym mieście medycynę. „W latach 1885-1886 na Uniwersytecie Charkowskim studiował wybitny polski działacz państwowy, pierwszy przywódca II Rzeczypospolitej, Marszałek Józef Piłsudski (1867-1935)” – głosi napis na tablicy.

   Odsłonięcia tablicy, która znajduje się na budynku, gdzie marszałek uczęszczał na zajęcia, dokonał ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło. „Piłsudskiemu marzyła się wielka rzecz: federacja wolnych narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Jeżeli dziś popatrzymy na mapę i przeczytamy książkę Timothy’ego Snydera „Skrwawione ziemie”, to możemy mieć przekonanie, że gdyby Piłsudskiemu udał się plan stworzenia tej federacji, to nie byłoby drugiej wojny światowej” – ocenił Jan Piekło.

     Konsul generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński podkreślił, że tablica poświęcona Piłsudskiemu pojawiła się w tym mieście dzięki dobrej współpracy z władzami miejskimi, obwodowymi i uczelniami Charkowa. „Piłsudski był rzeczywiście przyjacielem Ukraińców i dobrze życzył Ukrainie. Słowa Piłsudskiego wypowiedziane w Winnicy 98 lat temu podczas spotkania z (przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem) Petlurą są jakże ważne i dziś: „Nie będzie wolnej Polski bez niezależnej Ukrainy” – powiedział Jabłoński.

     Józefa Czernijenko, szefowa charkowskiego Stowarzyszenia Kultury Polskiej, przyznała, że starania o odsłonięcie tablicy Piłsudskiego trwały dłuższy czas. „Jest to dla nas bardzo ważne, gdyż potwierdza, że Ukraina i Charków popierają nas, Polaków. Będzie to pamiątka o pierwszym naczelniku niepodległej Polski, który studiował w Charkowie. Zabiegaliśmy o tę tablicę wcześniej, ale nie było takiej możliwości, była inna polityka. Teraz zmieniło się wszystko, a tablica stała się faktem” – powiedziała Józefa Czernijenko.

     Profesor uniwersytetu im. Karazina Serhij Kudełko przypomniał, że charkowski uniwersytet bardzo silnie związany jest z polską historią i kulturą. „Uczyły się tu i wykładały setki Polaków. W tym budynku bywał Adam Mickiewicz, kiedy przyjeżdżał w odwiedziny do swego brata Aleksandra. To miejsce jest miejscem pamięci polskiego narodu” – powiedział Serhij Kudełko.

     Piłsudski rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Charkowie jesienią 1885 roku. Związał się tam z socjalistyczno-rewolucyjnym ruchem „Narodnaja Wola”. Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni.

W Charkowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Piłsudskiego

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: