Na Ukrainie również rozpoczął się rok szkolny… ale nie wszędzie

Rok szkolnyWczoraj rozpoczął się rok szkolny, również na Ukrainie, gdzie Fundacja Wolność i Demokracja opiekuje się ponad 100 szkołami i punktami nauczania języka polskiego. Zainteresowanie językiem polskim na Ukrainie rośnie. Na nauczanie wpływ wywiera jednak wojna. Nauczanie języka polskiego nie zostało rozpoczęte ani na Krymie ani na Donbasie przez tragiczne wydarzenia wojenne. Na pomoc w ramach programu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” może liczyć ponad 8 tysięcy uczniów z centralnej Ukrainy, Galicji, Podola i Wołyniu.

W  roku szkolnym 2013/2014 na Ukrainie języka polskiego uczyło się prawie 30 tys. dzieci. W większości to są uczniowie szkół sobotnio-niedzielnych.

MapkaZałączone zdjęcie, jako wersja robocza, przedstawia mapę szkół nauczających języka polskiego na Ukrainie. Czerwonym kolorem są zaznaczone szkoły stacjonarne, w których językiem nauczania jest język polski. We Lwowie, Mościskach, Strzelczyskach i Łanowicach (obwód lwowski) są łącznie pięć takich szkół oraz jeszcze jedna znajduje się w Gródku Podolskim (obwód chmielnicki). Pomarańczowym kolorem zaznaczono szkoły, w których są klasy z językiem polskim. Pozostałe szkoły są to placówki szkół sobotnio-niedzielnych. Autorem mapy  jest dr. M. Kowalski.

Rok szkolny_4Obok, na zdjęciu, widnieje się  polska szkoła w Gródku Podolskim, w obwodzie chmielnickim. Jest to jedna z sześciu szkół całkowicie polskich. Wszystkie zajęcia, poza językiem ukraińskim, odbywają się po polsku.

 

logotypMSZ_A_kolorProjekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: