„TA KOLĘDA OD OPŁATKA SIĘ ZACZYNA…” Święta w Stryju

Stryj_BN_527 grudnia 2014 roku w Szkole Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju odbyła się piękna uroczystość świąteczno – opłatkowa pt. „Ta kolęda od opłatka się zaczyna…”

 

 

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? – Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? – Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlaczego śpiewamy kolędy? – Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie, dlatego, żeby sobie przebaczać..

Zebrała się duża rodzina: nauczyciele, uczniowie, rodzice, dziadkowie, absolwenci, ksiądz Stryj_BN_2proboszcz Wojciech Bukowiec, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawiciele Oddziału Oświaty m. Stryja, dyrekcja Średniej szkoły I-III st. nr 1. Wszyscy obejrzeliśmy Jasełka przygotowane przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem Pana Edwarda Oleksiaka – nauczyciela języka polskiego. Jasełka wprowadziły nas znakomicie w nastrój świąteczny.

Radość potrzebuje muzyki! Szczególnie w czasie Świąt. Nie wystarczy opowiedzieć Dobrą Nowinę. Trzeba ją wyśpiewać!. Tak jak najstarszą poezję świata. Zachęcają nas do tego kolędnicy. Porwijmy instrumenty!

Każda klasa zaprezentowała swoje ulubione kolędy. Młodszych nauczyła Pani Maria Szczucka – nauczycielka muzyki. Pięknie brzmiały znane kolędy polskie„Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Bóg się z Panny narodził”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”. Starsi śpiewali, akompaniując na instrumentach perkusyjnych. Wiązankę kolęd ułożyła nasza absolwentka Natalia Buhera, nauczyła najstarszych uczniów i wspólnie zaśpiewały pod akompaniament gitary.

Pięknie brzmiała kolęda połączona melodią saksofonu i organków, wykonana przez duet: uczennicy klasy 3-s Iwanny Gnat oraz dyrektor – Pani Lesi Buhery. Śpiewały kolędy soliści: Stryj_BN_1Marek Jurkiw oraz Julianna Holińska.

Tak jak kręcą się śnieżynki w zimowym powietrzu tańcząc walca, tak na scenie pojawiła się para taneczna, która zaczarowała wykonaniem tańca wszystkich obecnych na sali.

Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia jest zawsze wyjątkową. Zawsze dużo radości, tajemnicy, pojednania, dobra, miłości. Zastanawiając się nad tym, co już stało się historią i tym, co będzie – każdy dziękował za to, co ma: życie, zdrowie, rodziców, przyjaciół, szkołę…

Opłatek – symbol zgody i pojednania, pokoju i miłości. A później wszyscy obecni na sali łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.

Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem.
Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce, że może przyjąć Nowonarodzoną Miłość…
Do tego wystarczy tylko wiara i nadzieja, a miłość przyjdzie sama…

Dyrektor Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju
Lesia Buhera

Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Stryj_BN_7Stryj_BN_6 Stryj_BN_4


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.” wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: