I OGÓLNOUKRAIŃSKIE DYKTANDO JĘZYKA POLSKIEGO W WINNICY

Winnica_ODJP_1Jak połączyć Święto Niepodległości ze sprawdzianem wiedzy z języka polskiego? Takiego trudnego zadania podjęli się Organizatorzy I Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego, które odbyło się 15 listopada jednocześnie w ośmiu większych i dziewięciu mniejszych miastach Ukrainy z udziałem około 2000 osób.

Żeby tak ambitna i niecodzienna impreza mogła się odbyć, we wszystkich miejscowościach, przyjmujących Dyktando, Organizatorzy musieli dobrze się postarać, by wyjść poza ramy typowych olimpiad i zaoferować uczestnikom Dyktanda wspaniałą atmosferę polskości i przebywania w kręgu osób, myślących na tej samej fali, w większości Polaków z pochodzenia.

Winnica_ODJP_3Główny inicjator Dyktanda Fundacja Wolność i Demokracja, opiekun szkolnictwa polskiego na Ukrainie, przygotował dla zwycięzców bardzo atrakcyjne nagrody. Oprócz książek, edukacyjnych gier planszowych oraz płyt CD z lekcjami języka polskiego, osoby, które uzyskały tytuł „Mistrz Języka Polskiego” w ośmiu miastach, w których do Dyktanda przystąpiło ponad 100 uczestników, otrzymały markowy tablet z systemem Android. Oprócz tego wszyscy, kto nie bał się sprawdzić, na ile dobrze on czy ona mogą poradzić sobie z pisaniem w języku polskim, otrzymały długopisy z logiem Dyktanda a także kawę i herbatę z ciastkiem oraz cukierkami, przy konsumpcji których można było podzielić się wrażeniami z pisania dość trudnego tekstu o treści niepodległościowej.

Winnica_ODJP_2W Winnicy, korzystając z uprzejmości Rektora Uniwersytetu Technicznego, udało się przeprowadzić Dyktando w jednym z najbardziej przystosowanych do tego celu pomieszczeń w mieście – sali im. Kigiela, mieszczącej się w pierwszym korpusie uczelni. Dogodny dojazd, ciepłe kaloryfery oraz miła atmosfera, zaprawiona gorącą herbatą i cukierkami, spowodowały, że Dyktando w tym mieście stało się prawdziwym świętem kultury i tradycji polskich. Komisja rejestracyjna w składzie dyrektor Szkoły Polskiej im. Grocholskich Niny Czub oraz woluntariuszki Wiktorii Draczuk skrzętnie od 10.00 rejestrowały uczestników Dyktanda. Przy okazji warto zaznaczyć, że zamiast 100 planowanych osób, w Winnicy do jego pisania zgłosiło się 118. Na szczęście formularzy, z logiem Dyktanda i głównych organizatorów, dostarczono pod dostatkiem.

Winnica_ODJP_4O 11.30 wszyscy goście zajęli swoje miejsca na sali. W uroczystej i podniosłej atmosferze odsłuchano hymnów narodowych Ukrainy oraz Polski. Koordynator winnickiego Dyktanda Jerzy Wójcicki nawiązał do pamiętania podczas wykonywania hymnów bohaterów zarówno ukraińskiego tak i polskiego narodu, którzy ginęli na przestrzeni wieków w walce z rosyjskim okupantem. Następnie po słowie powitalnym oraz odczytaniu Listu Jedności, przygotowanego przez Prezesa warszawskiej Fundacji Wolność i Demokracja Michała Dworczyka, do powitania uczestników Dyktanda zaproszono gościa honorowego – przedstawiciela Konsulatu Generalnego RP na Ukrainie, Edytę Niedźwiedzką. Ona podzieliła się radością z tego, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się język polski wśród mieszkańców obwodowego miasta Podola, podziękowała organizatorom za piękne udekorowanie sali Winnica_ODJP_5a Fundacji Wolność i Demokracja za kolejne ciekawe pomysły z popularyzacji kultury i języka polskiego na Kresach.

Następnie przewodnicząca komisji sędziowskiej Irena Torbus, która jako polonistka została oddelegowana przez ORPEG do Winnicy, wytłumaczyła regulamin Dyktanda oraz zasady jego sprawdzania i wyznaczania zwycięscy. Jerzy Wójcicki przedstawił innych członków komisji – Łarysę Polakową, jedną z „pionierów” odrodzenia polskości w Winnicy na początku lat 90., Marię Kozyrską, absolwentkę KUL-u (filologia polska), prezes winnickiej „Polonii” oraz Walerego Istoszyna, prezesa „Świetlicy Polskiej” w Winnicy.

Dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny „Kresowiaczki” wprowadził gości i uczestników Dyktanda w Winnica_ODJP_6patriotyczny nastrój poprzez wykonanie piosenek i recytowanie wiersza Władysława Bełzy. Część małych artystów też pisała Dyktando, nie zważając na to, że czasami trudność tego tekstu przerastała ich umiejętności językowe.

Do odczytania tekstu Dytkanda, równo o 12.00 czasu ukraińskiego, poproszono Łarysę Polakową. Zgodnie z regulaminem wykonała to trzy razy – pierwszy raz dla odsłuchania, drugi – dla pisania i trzeci dla sprawdzenia. Wszyscy, siedzący na sali bardzo uważnie wsłuchiwali się w słowa Dyktanda, pół godziny minęło w mgnieniu oka.

Po zrobieniu wspólnego zdjęcia z wysoko podniesionymi kartkami z tekstem, woluntariuszki Katarzyna Gerasimowska, Wiktoria Draczuk oraz Natalia Abaszkina zebrali formularze i położyły je na stole komisjiWinnica_ODJP_8 sędziowskiej. Po czym uczestnicy Dyktanda wyszli na korytarz, gdzie podzielili się wrażeniami z wykonanej przez nich pracy.

Tymczasem sędziowie zabrali się do sprawdzania robót. Cały proces zajął prawie cztery godziny, chociaż nad tekstami pochylało się trzech bardzo doświadczonych polonistów! Blisko 16.30 przewodnicząca komisji Irena Torbus sporządziła protokół, według którego tytuł:

–  Mistrza Języka Polskiego otrzymał 15-letni Denis Karłowski,
– I Wice-mistrza
przypadł Wiktorii Białoszyckiej,
– II wice-mistrza
został podzielony pomiędzy Uljana Baraniak i Lorettą Białoszycką.

Winnica_ODJP_7Oprócz nagród głównych dodatkowe wyróżnienia zostały przyznane najmłodszemu oraz najstarszemu uczestnikom Dyktanda – 7-letniej Ani oraz 54-letniemu Wadimowi.

Po wyznaczeniu przez jury zwycięzców, jego przewodnicząca w asyście koordynatora projektu Jerzego Wójcickiego wyruszyli do Filharmonii Winnickiej, gdzie właśnie zmierzał ku końcowi XV Festiwal Kultury Polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy”, finałowym akordem którego stało się wręczenie na dużej scenie nagród zwycięzcom w winnickim Dyktandzie Języka Polskiego.

Winnica_ODJP_9I Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego „Ja piszę, Ty piszesz, My piszemy… po polsku” jest współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach realizacji projektu „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.

 

Źródło: www.wizyt.net

 


logotypMSZ_315x222 Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: