Obchody Święta Niepodległości w Żytomierzu

Zytomierz_1Bigos, pieczony karp, pączki z dżemem truskawkowym, serniki, ciasteczka i inne dania polskiej kuchni narodowej mogli spróbować żytomierzanie i gości miasta obok katedry św. Zofii 16 listopada.

Dokładnie w tym dniu odbył się cykl imprez w ramach obchodów 96 rocznicy Niepodległości Polski w Żytomierzu. Zorganizował to wspaniałe święto ŻOMPO „Związek Szlachty Polskiej”.

W szczególności każdy chętny mógł zobaczyć wystawę „Moje polskie korzenie” autorstwa Oleny Denysewycz. – Pomysł powstania wystawy fotograficznej Zytomierz_6pojawił się wtedy, kiedy na stole w katedrze, przy którym ludzie zostawiają rzeczy w ramach pomocy biedniejszym parafianom, zobaczyłam stare zdjęcie – wyjaśnia pani Olena. Pani Denysewycz uważa, że każdy człowiek musi interesować się historią swojej rodziny, swoimi korzeniami.

W ramach uroczystości na placu przed katedrą odbyła się wystawa-jarmark prac dziecięcych studia „Switłycia”, podczas której każdy mógł wziąć udział w quizie, odpowiadając na pytania z historii Polski oraz obecnej sytuacji w kraju. Za poprawną odpowiedź każdy otrzymał prezent.

Zytomierz_3Następnie dzieci ze „Szkoły Wiedzy o Polsce” zatańczyli polskiego poloneza na placu przy katedrze Św. Zofii. Dla tej młodzieży to był pierwszy występ przed tak dużą ilością ludzi, ich starania zostały wynagrodzone oklaskami wdzięcznych i zachwyconych tak pięknym tańcem, widzów.

Nauka tańca przebiegała bardzo sprawnie, dzieci chętnie uczyły się naszego tradycyjnego poloneza. W ciągu trwających rzez dwa tygodnie żmudnych zajęć, udało nam się przygotować dobry występ – oceniła starania dzieci choreograf, Anna Mokina.

Niezapomniane wrażenia pozostawiły w pamięci żytomierzan wieczorne występy Zytomierz_9kameralnego chóru imienia Juliusza Zarębskiego oraz „Solistów Polesia” w ramach koncertu, który odbył się w kościele św. Jana z Dukli.

Mogę powiedzieć z całkowitą pewnością, że Polska od czasu zdobycia przez Ukrainę niepodległości jest najbardziej konsekwentnym sojusznikiem tego państwa. Podczas Rewolucji Godności polscy dyplomaci zrobili bardzo ważny wniosek w organizację pomocy braterskiemu narodowi ukraińskiemu na międzynarodowej arenie. Obecnie Polska stoi na straży interesów suwerenności i niepodległości Ukrainy w europejskich, euroatlantyckich i innych strukturach, potępiając zewnętrzną agresję przeciwko Ukrainie. Polski naród jest Zytomierz_5prawdziwym braterskim narodem ukraińskiego narodu – zaznacza Natalia Kostecka-Iszczuk, prezes Żytomierskiej obwodowej młodzieżowej społecznej organizacji „Związek Szlachty Polskiej”, która wystąpiła głównym organizatorem oraz fundatorem tej uroczystości.

Inicjatorem całej uroczystości wystąpiła młodzież z żytomierskiego „Związku Szlachty Polskiej”. Chciała w taki sposób pokazać swoją miłość do kraju przodków: gotowali przepyszne dania kuchni polskiej u siebie w domu, szukali i przywozili zdjęcia dla wystawy „Moje polskie korzenie”, rodzice wozili swoich dzieci na naukę poloneza. Robili wszystko żeby Święto Niepodległości pokazało jedność Polaków Żytomierza.

Alina Dębicka, Anna Denysiewicz

Źródło i więcej informacji: zszpol.blogspot.com

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja