Niezapomniane wakacje z Sobotnią Szkołą Sióstr Dominikanek w Żółkwi (cz.II)
W czasie tegorocznych wakacji uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego w Żółkwi mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach edukacyjno – wypoczynkowych przygotowanych przez Siostry Dominikanki, prowadzące szkołę.
W siedzibie szkoły odbyły się dwie edycje półkolonii dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze (6-8 lat) i starsze (9-14 lat). Ponadto 90 uczniów Sobotniej Szkoły Języka Polskiego w Żółkwi miało możliwość spędzenia wakacji na koloniach w Polsce, które odbyły się w: Rajskim (Bieszczady), Bojanowie (k. Nowej Dęby), Legnicy, Zaczerniu (k. Rzeszowa).
Półkolonie dla dzieci starszych (Żółkiew 20 – 31 lipca 2015)
W dniach od 20 do 31 lipca 2015 roku w Sobotniej Szkole Języka Polskiego w Żółkwi odbyła się druga edycja półkolonii – dla dzieci starszych (od 9 do 14 lat). W półkoloniach uczestniczyło 80 dzieci i 8 wolontariuszy, absolwentów szkoły. Temat półkolonii:„Polski zwyczaj i obyczaj” miał za zadanie zapoznać dzieci z tradycyjnymi, ludowymi obrzędami i zwyczajami polskimi, regionami kulturowymi naszej Ojczyzny. Dzieci w ramach zajęć z języka polskiego poznawały nazwy i historie różnych regionów etnograficznych Polski, a w czasie warsztatów plastycznych uczyły się rozpoznawać i kolorować ludowe stroje polskie, wykonywać tradycyjne wycinanki łowickie. Poznały ponadto zwyczaje i obrzędy świętojańskie, andrzejkowe i dożynkowe. Uczestnicy półkolonii wykonali wieńce dożynkowe, uczyli się tradycyjnych ludowych pieśni dożynkowych, patriotycznych i innych, a także polskich tańców ludowych: trojaka i poloneza. Poznawały potrawy i przepisy regionalnej kuchni polskiej.
W trakcie półkolonii zorganizowano szereg zabaw i konkursów, m.in., konkurs rozpoznawania strojów ludowych, turniej warcabowy, turniej gier planszowych, konkurs talentów, zawody skakania na batucie.
Każdego dnia dzieci uczestniczyły w lekcjach języka polskiego, których zadaniem była nauka podstawowych i niezbędnych zwrotów komunikacyjnych potrzebnych w codziennym życiu. W ramach zajęć ruchowych dzieci chodziły m.in. trzy razy na basen miejski.
Duże zainteresowanie i ciekawość wzbudziły także warsztaty z kultury i obrzędowości chińskiej prowadzone przez Wiktora Sklifusa, wykładowcę z Szanghaju, w ramach których dzieci zapoznały się ze specyfiką kaligrafii chińskiego alfabetu, roku kalendarzowego, uczyły się liczyć po chińsku i uczestniczyły w konkursie jedzenia pałeczkami orzeszków ziemnych. Każdego dnia oprócz lekcji języka polskiego dzieci uczestniczyły w zajęciach z języka angielskiego. W ramach półkolonii zorganizowano wycieczkę do Sanktuarium św. Mikołaja w Krechowie. Na zakończenie półkolonii dzieci pod opieką wolontariuszy przygotowały przedstawienia artystyczne.
W trakcie trwania półkolonii każde dziecko otrzymywało ciepły dwudaniowy posiłek. Na zakończenie półkolonii każdy uczestnik otrzymał książkę, pomoce i przybory szkolne i sportowe, zabawki.
Półkolonie prowadziły siostry dominikanki: s. dr Sara Ewa Łakoma i s. Mateusza Katarzyna Trynda.
Składamy serdeczne podziękowanie Fundacji Wolność i Demokracja za pomoc, dzięki której możemy organizować dla dzieci z naszej szkoły zajęcia ubogacające ich wiedzę o tradycjach, kulturze i historii naszej Ojczyzny i pogłębiające znajomość języka polskiego. Chcemy wyrazić także wdzięczność wszystkim naszym Dobroczyńcom, bez których wkładu i pomocy tegoroczne półkolonie i kolonie wakacyjne nie mogłyby odbyć się w tak bogatym i różnorodnym kształcie.
s. Mateusza Katarzyna Trynda OP
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”