Niezapomniane wakacje z Sobotnią Szkołą Sióstr Dominikanek w Żółkwi (cz.I)
W czasie tegorocznych wakacji uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego w Żółkwi mieli możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach edukacyjno – wypoczynkowych przygotowanych przez Siostry Dominikanki, prowadzące szkołę.
W siedzibie szkoły odbyły się dwie edycje półkolonii dla dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze (6-8 lat) i starsze (9-14 lat). Ponadto 90 uczniów Sobotniej Szkoły Języka Polskiego w Żółkwi miało możliwość spędzenia wakacji na koloniach w Polsce, które odbyły się w: Rajskim (Bieszczady), Bojanowie (k. Nowej Dęby), Legnicy, Zaczerniu (k. Rzeszowa).
Półkolonie dla dzieci młodszych (Żółkiew 8 – 20 czerwca 2015)
W dniach od 8 do 20 czerwca 2015 r. odbyły się w siedzibie szkoły półkolonie dla dzieci młodszych (w wieku od 6 do 8 lat). Temat tegorocznych półkolonii: „Bajka i legenda mojej Ojczyzny” wpisał się w pogłębienie wiedzy dzieci o historii i kulturze Polski. W półkolonii wzięło udział 86 dzieci i 27 wolontariuszy, którymi byli uczniowie starszych klas szkoły.
Dzieci, w ramach zajęć z języka polskiego, słuchały polskich bajek i legend, m.in. podania o Janosiku, smoku wawelskim, szklanej górze, Warsie i Sawie. Ponadto uczestniczyły w lekcjach języka polskiego, które wzbogacone były prezentacjami multimedialnymi i nagraniami audio, uczyły się polskich piosenek dziecięcych. Codziennie odbywały się także zajęcia plastyczne, w ramach których uczestnicy kolorowali obrazki związane z poznawaną legendą, uczyli się ciekawych technik plastycznych.
W czasie półkolonii odbył się także konkurs talentów, w trakcie którego dzieci zaprezentowały swoje uzdolnienia z różnych dziedzin wokalno-muzyczno-plastyczno-tanecznych.
Uczestnicy półkolonii każdego dnia brali udział w grach i zabawach ruchowych. W czasie półkolonii wiele radości przyniosła dzieciom wycieczka do Sanktuarium św. Mikołaja w Krechowie, gdzie zapoznały się z historią tego miejsca i życiorysem św. Mikołaja, zwyczajami mikołajkowymi. Atrakcją półkolonii były także warsztaty kuglarskie i pokaz baniek mydlanych w ostatnim dniu półkolonii na żółkiewskim rynku, przygotowany przez Joannę Skubich i Henryka Tereszczaka, artystów z pracowni kuglarskiej „Sztuka Tworzenia”, goszczących w Sobotniej Szkole Języka Polskiego.
Na zakończenie półkolonii dzieci wraz z wolontariuszami przygotowywały występy artystyczne.
Każdy uczestnik półkolonii każdego dnia otrzymywał drugie śniadanie i dwudaniowy ciepły posiłek. Na zakończenie półkolonii dzieci otrzymały w prezencie książkę o Janie Pawle II, przybory szkolne i zabawki.
Półkolonie prowadziły siostry dominikanki: s. Juwencja Iwona Dziedzic i s. Mateusza Katarzyna Trynda.
s. Mateusza Katarzyna Trynda OP
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”