W Kowlu w Szkole Polskiej zabrzmiał pierwszy dzwonek

2

13 września, w sobotę młodsi i starsi uczniowie Szkoły Polskiej w Kowlu zorganizowali ze swoim nauczycielem języka polskiego uroczysty początek roku szkolnego 2014-2015.Na uroczystość została zaproszona pani Konsul z Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Dorota Dmuchowska. 

Szkoła jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”.Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Uroczystość otworzył prezes TKP w Kowlu pan Wacław Herka. Pierwsza część uroczystości została poświęcona kolejnej rocznicy wybuchu najstraszniejszej wojny, jaka człowiek wywołał – wojny komór gazowych, ludobójstwa, niesłychanego okrucieństwa i 72 milionów ofiar ludzkich. Uczniowie recytowali wiersze polskich poetów traktujące o wojnie a zespół Kowel Band zaśpiewał piosenki „Biały krzyż” i „Ostatni list”. Nadzieję wniósł wiersz „Póki życie trwa” z tomiku „W kropli czasu recytowany przez Alonę Żukowską – poetki z Chełma Krystyny Igras.

W drugiej części uczniowie opowiedzieli przez poezję o minionym lecie i przedstawili scenki z życia szkoły. Wszystkie scenki miały swój morał.

Grupa dorosłych zaśpiewała piosenkę „Szła dzieweczka” a dzieci z nauczania początkowego zaśpiewały piosenki o Misiu Uszatku i Wiśle. Zespół młodzieżowy Kowel Band zaśpiewał piosenki ze swojego repertuaru o lecie,

Pani Konsul życzyła wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym oraz nawiązując do rocznicy wrześniowej – pokoju na Ukrainie i w całej Europie.

                                                                                                                          Wiesław Pisarski  

 

7616

 

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_cietelogotypMSZ_A_kolor

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na: