Hołd pamięci w Żytomierzu w 10 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II
2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej na czele z panią Prezes Natalią Kostecką-Iszczuk zebrali się pod pomnikiem wielkiego Polaka aby uczcić jego pamięć, złożyć kwiaty i zapalić znicze.
Nauczycielka języka polskiego Pani Wiktoria Halicka zrobiła krótki wykład na temat działalności papieża.
„Jan Paweł II przyjmując z pokorą i głębokim zaufaniem posługę pasterzowania całemu Kościołowi, stał się sługą sług. Jan Paweł II zmienił serca milionów ludzi i zmienił oblicze świata. Pontyfikat jego nazywany jest niezwykłym, wyjątkowym, wielkim” – powiedziała Pani Halicka.
Mówiąc o Papieżu-pielgrzymie, prowadząca apel odwołała się do wizyty Papieża na Ukrainę. Wtedy, w 2001 roku, na lotnisku we Lwowie powiedział narodu ukraińskiemu: „Jedność i zgoda! Oto tajemnica pokoju i warunek prawdziwego, stabilnego rozwoju społecznego. Właśnie dzięki takiej harmonii zamierzeń i działań Ukraina, ojczyzna wiary i dialogu, doczeka się uznania swojej godności we wspólnocie narodów”.
Wspomniana została i działalność literacka Jana Pawła II, o której papież mówił: „Poezja to wielka Pani, której trzeba się całkowicie poświęcić; obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku”.
Na pamiątkę jego twórczości został przeczytany wiersz „Pieśń poranna”.
Nauczycielka historii i języka polskiego
Irena Zagładźko
PIEŚŃ PORANNA (psalm)
Panie, jam Dawid, syn Izai,
Piastowy jestem syn.
Ty mi na sercu znak wypalisz –
zasłucham się w Twój rym.
Wiosną-ś przyoblókł, wiosną tęsknot
ciało i siłę bark –
Niechaj jesienią nie rozpękną
tęskniące struny harf.
Ja jestem Dawid, jam jest pasterz –
Błagalną wiodę pieśń,
byś się zmiłować chciał nad Piastem,
byś żniwo zwolił zwieźć.
A gdy powstanie olbrzym Goliath,
by złamać młodość mą –
Błagają ciebie Syjon, Moria:
ku wspomożeniu zstąp!
Taka jest pieśń poranna Dawida – Pasterza
Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”