Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Koziatynie

Koziatyn_16Dobiegł końca pierwszy semestr nauki w roku szkolnym 2014/2015 – przyszedł  czas  na podsumowanie. Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Koziatynie funkcjonuje od roku 2006. Wtedy, językiem polskim było zainteresowane jakie 12 osób. Obecnie na naukę języka ojczystego uczęszcza ponad 70 uczniów…

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Koziatynie działa przy Stowarzyszeniu „Centrum Koziatyn_1Kultury Polskiej im. T. Padury” od 2006 r. Niestety do dziś Stowarzyszenie nie posiada własnej siedziby, zajęcia i spotkania według podpisanej umowy odbywają się w Gabinecie nauczania języka polskiego Szkoły Specjalistycznej nr 1. Dzięki pomocy Fundacji „Wolność i Demokracja” w 2014 r. gabinet został wyposażony w nowe meble szkolne oraz telewizor. W tradycjach Polskiej Szkoły w Koziatynie jest nauczanie języka ojczystego i tradycji przodków przez śpiew i taniec. Otóż przy Stowarzyszeniu powstał OLYMPUS DIGITAL CAMERAZespół pieśni i tańca „Podolski Kwiat”, uczestnikami którego są uczniowie Polskiej Szkoły.

Od lat uczniowie naszej szkoły przyjaźnią się z uczniami Polskiej Szkółki, która działa przy Rejonowym Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków im. W. Rejmonta w Wołodarsku – Wołyńskim. Otóż, 26 września b.r. uczestnicy Zespołu „Podolski Kwiat” zostali zaproszeni na Koncert Galowy Festiwalu „Bo świat – to my”, pod czas którego uczestniczyli we Mszy OLYMPUS DIGITAL CAMERAśw., wspólnie modlili się o pokój na Ukrainie, śpiewali i tańczyli na scenie Miejskiego Domu Kultury oraz zwiedzili Muzeum Półszlachetnych Kamieni.

28 września 2014 r. grupa uczniów Polskiej Szkoły odwiedziła Polaków, mieszkających w polskiej wsi Zarudeńcy, co w obwodzie żytomierskim. Po Mszy św. spotkali się z uczniami miejscowej szkoły, którzy uczą się języka polskiego, o 14 godz. na sali miejscowego Domu Kultury zaprezentowali swój program artystycznyOLYMPUS DIGITAL CAMERA „A jak śpiewać, to już śpiewać!”, pod czas którego recytowali wiersze polskich poetów oraz śpiewali polskie pieśni patriotyczne i ludowe.

05 października 2014 r. odbyło się spotkanie „Nasza Szkoła jest wesoła”, na którym uczniowie z różnych grup mieli możliwość się zapoznać, żeby i na dalej tworzyć jedną szkolną rodzinę . Zgodnie tradycji, zaczynając od „Roty” i „Hej,sokoły”, dzielili się wspomnieniami z wakacji, układali plany na przyszłość, bawili się, ucząc Koziatyn_8nowych przyjaciół ulubionym tańcom i zabawom. Wszystkim bardzo się spodobał słodki poczęstunek, który zorganizowała Rada Rodziców.

W dniach 06 – 15 października uczniowie Polskiej Szkoły na zaproszenie Urzędu Miasta i Gminy Kleczew odwiedzili Wielkopolskę. Pod czas wyjazdu mieli możliwość zwiedzić gminne szkoły, gimnazja oraz Liceum, zaprzyjaźnić się z rówieśnikami, uczestniczyć w zajęciach Koziatyn_12lekcyjnych, warsztatach teatralnych w Gminnym Centrum Kultury. W szkołach i kościołach dzieci opowiadały o Ukrainie, o Podolu, o Polskiej Szkole w Koziatynie, śpiewali pieśni polskie i ukraińskie. W dn. 11 – 13 października uczestnicy Zespołu „Podolski Kwiat” wzięli udział w obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Kleczewie, prezentując publiczności swój dorobek artystyczny.

4 listopada 2014 r. odbył się Konkurs recytatorski „Chce nam się tuwimować”, do udziału Koziatyn_14w którym zgłosiło się 37 uczniów. Uczestnicy zostali podzieleni na 2 grupy (od 7 do 12 lat, od 12 do 16 lat). Każdy zarecytował 2 wiersze. Jury przyznało po 6 nagród w każdej grupie oraz Grand prix, ponieważ poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki. Każdy laureata otrzymał dyplom oraz nagrody. Na pamiątkę uczestnicy Konkursu otrzymali kubki pamiątkowe „Biało-czerwone ABC”.

Koziatyn_155 listopada po raz pierwszy uczestniczyliśmy w I Ogólnoukraińskim Dyktando „Ja piszę, ty piszesz, my piszemy… po polsku”. Uczniowie przyszli do Sali języka polskiego uroczyście ubrani, z kotylionami w barwach narodowych. Na początku odśpiewaliśmy „Rotę”. Po sprawdzaniu jury wyłoniło zwycięzców, którzy otrzymali w nagrodę albumy historyczne i krajoznawcze oraz kubki pamiątkowe „Biało-czerwone ABC”.

Koziatyn_18W dniach 07 – 08 listopada grupa uczniów Polskiej Szkoły uczestniczyła w Konkursie recytatorskim „Kresy” połącznym z warsztatami, który odbył się w Kijowie. Uczennice Urszula Pyłypenko i Walentyna Babur zostały laureatkami I i II miejsca,otrzymały dyplomy i nagrody.

11 listopada 2014 r. tradycyjnie odbyła się „Akademia 11 Listopada”. Mimo że ten dzień na Ukrainie był dniem roboczym, jednak wieczorem o 18.30 godz. uczniowie Koziatyn_19Polskiej Szkoły licznie zebrali się, żeby uczcić najważniejsze święto Polaków. Zaczęli od odsłuchania Hymnu Narodowego, dalej odśpiewali „Rotę”. Uczniowie starszej grupy przedstawili krótki zarys wydarzeń, związanych z tą datą historyczną. Radosnym akcentem święta stał się „Polonez”, który zatańczyli wszyscy chętni. Pod koniec tego radosnego spotkania każdy dostał na pamiątkę biało-czerwony piernik, który zabrał do swojego domu jako symbol Polski oraz Niepodległości.Koziatyn_20

15 listopada wzięliśmy udział w Obwodowym Festiwalu Kultury Polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy!”, który odbył się w Winnicy, i zaprezentowali publiczności program pieśni patriotycznych.

28 listopada odbył się IV Winnicki Obwodowy Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej. W tym roku uczniowie szkół średnich obw. winnickiego oraz młodzież z polskich szkół sobotnio-niedzielnych Koziatyn_21recytowali polskie przekłady poezji Tarasa Szewczenki z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego ukraińskiego poety. Jak zwykle, Koziatyn dał czadu! I miejsce – Urszula Pyłypenko, Włada Kudajewa.
II miejsce – Tetiana Komar. III miejsce – Walentyna Babur. Nagrody – odtwarzacze MP3 oraz regionalne łowickie wzory, prezentowane przez winnicki KG RP.

Koziatyn_237 grudnia 2014 do Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Koziatynie zawitał Św.Mikołaj z prezentami. Pod czas lekcji uczniowie przywitali gościa, zarecytowali wiersze o zimie, o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Oraz zaprosili Św.Mikołaja na tradycyjne świąteczne spotkanie „Bóg się rodzi w Koziatynie” , które odbędzie się 17 stycznia 2015 r.

13 grudnia uczniowie Polskiej Szkoły w Koziatynie wzięli udział w Polskiej Wigilii w Koziatyn_10Winnicy, zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP w Winnicy pod patronatem Ambasadora RP w Kijowie Henryka Litwina. Uczniowie wraz z paniami z Koła Gospodyń Koziatyńskich przygotowali regionalne potrawy wigilijne, śpiewali kolędy polskie i ukraińskie przy stole wigilijnym w pięknych strojach, tworząc atmosferę święta rodzinnego.

Wiele wrażeń, spotkań, osiągnięć, wyjazdów. Ale jeszcze więcej planów na przyszłość. Przede wszystkim, kontynuacja Koziatyn_24działalności programowej – zajęcia z języka polskiego i kultury, zorganizowanie szkolnego konkursu „Wiedza o Polsce”, powstanie Kółka teatralnego, zorganizowanie warsztatów artystycznych dla Zespołu „Podolski Kwiat” w celu wzbogacania dorobku artystycznego. Niezbędnym także jest remont sufitu w Gabinecie nauczania języka polskiego oraz dalsze wyposażenie w sprzęt multimedialny. Musimy dbać o estetyczny wygląd Gabinetu nauczania języka polskiego, ponieważ dla uczniów oraz ich rodziców – to kącik Polski. Tu odbywają się uroczystości z okazji polskich świąt narodowych, akademie, olimpiady, konkursy recytatorskie oraz inne przedsięwzięcia szkolne.

Prezes Stowarzyszenia „Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury”
Natalia Chaikovska

Polska Szkoła Sobotnio – Niedzielna przy Stowarzyszeniu „Centrum Kultury Polskiej im. T. Padury” w Koziatynie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja