Wigilia Bożego Narodzenia w Żytomierzu

Zytomierz_WBN_4Już od trzech lat Żytomierska Obwodowa Młodzieżowa Publiczna Organizacja „Zjednoczenie Szlachty Polskiej” organizuję spotkania wigilijne dla swoich członków oraz uczniów „Szkoły wiedzy o Polsce”. Tegoroczne odbyły się 20 i 21 grudnia.

W niepowtarzalnej atmosferze przy jednym stole zasiedli goście by razem wspomnieć, a niektórzy także poznać polskie zwyczaje. W pierwszym spotkaniu uczestniczył także ks. Jarosław Olszewski SAC z parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Malowance. Duszpasterz pobłogosławił wszystkie potrawy i opłatki. Następnie Wiktoria Weselska przeczytała fragment z Ewangelii według św. Łukasza. Po symbolicznym doczekaniu się pierwszej gwiazdki na niebie prezes Zjednoczenia Natalia Iszczuk złożyła wszystkim gościom serdeczne życzenia i rozpoczęła dzielenie się opłatkiem. Wielu z Zytomierz_WBN_3obecnych na sali po raz pierwszy doświadczyło tego tradycyjnego polskiego obyczaju.

Tradycja składania sobie nawzajem życzeń została bardzo ciepło przyjęta przez uczestników spotkania. Niejedna osoba skutecznie omijała, jakże popularnego w Polsce sformułowania: „Wszystkiego najlepszego”. Po dłuższej chwili radosnego zamieszania goście zasiedli przy stole wigilijnym. Kosztowanie smakołyków poprzedziła krótka opowieść o rodzajach potraw, które pojawiają się podczas wieczerzy, Pasterce, oraz o wszystkich innych obyczajach, które temu wieczorowi towarzyszą. Na stole nie zabrakło karpia, kapusty z rybą, pierogów z grzybami. Każdy z gości przyniósł coś ze sobą i podzielił się tym ze wszystkimi. Później rozległy się dźwięki znanych polskich kolęd — „Wśród nocnej ciszy”, „Cicha noc” i Zytomierz_WBN_1innych,w śpiewanych od dziada-pradziada także w Żytomierzu. „Dzisiaj w Betlejem” dzieci z szkoły polskiej uświetniły specjalną aranżacją ruchową. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek spotkanie wigilijne dobiegło końca.

„Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas spotkań, składania życzeń i podziękowań Bogu za miniony rok. To okres, kiedy odczuwamy najmocniejszy związek z naszymi polskimi tradycjami. Uważam, że dzisiaj udało nam się zorganizować bardzo uroczyste, radosne i podniosłe święto. Wszystkim zaproszonym gościom oraz tym, którzy przyczynili się, by spotkanie stało się niezapomniane, pragnę przekazać najserdeczniejsze podziękowania” – powiedziała Irena Zagladko, dyrektor „Szkoły wiedzy o Polsce”.

Zytomierz_WBN_10Sobotnie spotkanie było także doskonałym momentem do podsumowania bieżącego roku.

Dzień później podobne święto oczekiwało na uczniów ze „Szkoły Wiedzy o Polsce”. Przy wspólnym stole uczyli się – jak składać sobie życzenia i dzielić się opłatkiem, częstowały się ciastem przygotowanym przez ich mamy. Wspólnie z rodzicami młodzi Polacy śpiewali kolęd. Celem spotkania było kultywowanie tradycji rodzinnych związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia, odrodzenie szacunku do wiary przodków, poznanie nastroju i symboliki wieczoru wigilijnego. Tradycyjną „Dzisiaj w Betlejem” śpiewano kilka razy, tak spodobała się ona małym uczniom, uczęszczającym na zajęcia z polskiego.

Zytomierz_WBN_6Pod koniec Wigilii wszyscy otrzymali obrazki św. Jana Pawła II, który też bardzo lubił śpiewać kolędy: „Ten śpiew traktował, jako modlitwę. Pomimo, że czasem był zmęczony, a potem ciężko zachorował – wszystko jedno je śpiewał. Widocznie kolędy mają taką moc. Papież Polak lubił kolędy, bo miał duszę artysty, a one są przecież wyrazem polskiego ducha – powiedziała dzieciom ich nauczycielka pani Anna.

„Z całego serca życzę wam, aby święta Narodzenia Syna Bożego stały się radosnym przeżywaniem Miłości, którą znajdujemy w Jego zawsze otwartych ramionach. Serdecznych spotkań rodzinnych, uśmiechów na twarzy, dużo radości i szczęśliwych wspomnień, aby wasze święta były właśnie tym czym powinny być – odrobiną ciepła w środku zimy, światłem w mroku” – podkreśliła pod koniec spotkania prezes organizacji Natalia Iszczuk.

Nauczycielka języka polskiego
Anna Denysiewicz

Szkoła wiedzy o Polsce przy ŻOMPO Związek Szlachty Polskiej jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Zytomierz_WBN_15Zytomierz_WBN_5

 Zytomierz_WBN_14Zytomierz_WBN_12Zytomierz_WBN_11Zytomierz_WBN_13


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja