Świętowanie Niepodległości w Sobotniej Szkole w Sławucie

Slawuta_1Święto Niepodległości w Winnicy, Ogólnoukraińskie Dyktando w Chmielnickim, uroczyste obchody w Sławucie – tegoroczne świętowanie Niepodległości Polski w sławuckiej Sobotniej Szkole było  bardzo nasycone.

11 listopada, to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości.

11 listopada 2014 r., razem z Panią Prezes Związku Polaków w Sławucie Marią Kowalczuk i Panią Prezes Związku Polaków w Netiszynie Wandą Szatkowską do Winnicy pojechali członkowie Sławutskiego oraz Nietiszyńskiego Związków Polaków. To była bardzo miła podróż dla wszystkich.

W Winnicy, najpierw zwiedziliśmy uroczystości obchodzone w Głównym Okręgu Konsularnym dla naszego Oddziału w Winnicy. Byliśmy obecni na uroczystym koncercie z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu artystów Filharmonii Lubelskiej pod patronatem JE Ambasadora RP w Kijowie Pana Henryka Litwina i Jego Małżonki Hanny oraz Konsula Generalnego RP w Winnicy Pana Krzysztofa Świderka. Wiązanka pięknych upominków muzycznych stanowiła godną oprawę uroczystości ku chwale Rzeczpospolitej Polski.

15 listopada 2014 r. pojechaliśmy do Chmielnickiego, żeby wziąć udział w I Ogólnoukraińskim Dyktando Języka Polskiego “Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy …po polsku”. Dyktando było zorganizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości Fundacją Wolność i Demokracja realizując projekt „Biało – Czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. W Dyktando wzięli udział dziewięcioro uczniów Szkoły Sobotnio – Niedzielnej w Sławucie. Chociaż nasi  uczniowie  nie zajęli żadnego miejsca z nagrodą, jednak wypróbowaliśmy własne siły, swoją wiedzę i dostaliśmy bezcenne doświadczenie. Dzieciaki wrócili bardzo szczęśliwi.

Święto trwało dalej. 23 listopada, w niedziele, mieliśmy uroczysty koncert u siebie, na miejscu – w Sławutskiej Dziecięcej Szkole Sztuk Pięknych. Zaczęliśmy koncert od wstępnego słowa Pani Prezes Związku Polaków w Sławucie Marii Kowalczuk. Wysłuchaliśmy hymnów Polski oraz Ukrainy, uczciliśmy pamięć poległych Polaków i Ukraińców w różnych czasach. Nasi uczniowie przygotowali krótką historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Trzecia klasa uczniów Szkoły Sobotniej przypomniała wszystkim postacie słynnych Polaków, takich jak T. Kościuszko, M. Kopernika, A. Mickiewicza, H. Modzrejewską, Jana Pawła II. Wysłuchaliśmy utwory muzyczne F. Chopina, piosenki Polskie i Ukraińskie ludowe. Młodsze dzieci recytowały wiersze znanych poetów polskich.

Końcowym punktem święta był występ gości z Berezdowa. Dla nas brzmiały utwory w wykonaniu Przykładowej Dziecięcej Orkiestry Dętej Międyrejonowej Szkoły Muzycznej pod opieką kierownika Pana Oleksandra Newirkowca i Dyrektora Pani Olgy Czornokryluk.

Święto udało się!

Larysa Cybula

Sobotnia Szkoła przy Oddziale ZPU w Sławucie jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Slawuta_2 Slawuta_4 Slawuta_5 Slawuta_6 Slawuta_7 Slawuta_10

Slawuta_3 Slawuta_8 Slawuta_9


logotypMSZ_315x222 Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja