Quest „Drogami polskiego Żytomierza”

Zytomierz_Quest_1Dnia 21 września b.r. działająca przy Związku Szlachty Polskiej „Szkoła Wiedzy o Polsce” zorganizowała bardzo nietypową i niezwykłą imprezę na powitanie Nowego Roku Szkolnego, a mianowicie został zorganizowany quest „Drogami polskiego Żytomierza”.
Celem questu było sprawdzenie na ile uczniowie orientują się nie tylko w polskiej gramatyce i prawidłowej wymowie, ale na ile dobrze oni znają polską kulturę, historię, literaturę, muzykę. I oczywiście czy dobrze znają miejsca w Żytomierzu związane z Polakami. Były zaszyfrowane takie obiekty jak Dom Polski im I.J. Paderewskiego, ruiny klasztoru jezuitów, pomnik Jana Pawła II, kościół św. Jana z Dukli, dom gdzie urodził się J. Dąbrowski, dom gdzie mieszkał J.I. Kraszewski, Filharmonia (dawny Teatr Polski) i miejsce gdzie kiedyś był dom J.Zarębskiego.

Drogą losowania zostały utworzone 2 drużyny. Aby otrzymać zadanie i odgadnąć potrzebny obiekt, uczestnicy mieli odpowiedzieć na pytania. Oto niektórzy z nich: „Jak wyglądał Polski Herb w czasach PRL?”, „Hymn rycerstwa polskiego ?”, „Co to znaczy „Wołyńskie Ateny”?”, „Jakich tematów nie wolno poruszać przy eleganckiej rozmowie towarzyskiej?”,  „Szybko i pięknie przeczytać łamaniec językowy”,  „Jak wyglądał herb powstańców styczniowych i jakie było ich hasło?”, „ I.J.Paderewski był fundatorem pomnika jednej z największych polskich bitew. Jaka to bitwa? Jaki to pomnik?” etc.

Zytomierz_Quest_4Wrażenia i komentarze uczestników:

„Mi się bardzo podobało. Pytania były ciekawe, dowiedziałem się wiele ciekawego o swoim mieście”, – relacjonuje Eugeniusz Zubenko 15 lat, uczeń „Szkoły Wiedzy o Polsce”.

„Quest był cudowny, pozytywny. Czegoś takiego w Żytomierzu nikt jeszcze nie robił. Jestem dumna że byliśmy pierwsi  i cieszę że byłam agentem takiej energicznej i intelektualnej grupy ”, – mówi Wiktoria Mydzyn,aktywny członek Zjednoczenia Szlachty Polskiej i jedna z organizatorów questa.

„Bardzo mi się spodobało. To było poznawczo, wesoło i bardzo ciekawie. Ważnym było to, że mieliśmy okazję nie tylko dowiedzieć się czegoś korzystnego, ale i podzielić się swoją wiedzą. Taki mały sprawdzian. No i dzięki bieganiu – spalone kalorie”, – Anna Arabska, uczennica „Szkoły Wiedzy o Polsce”.

„ Było bardzo ciekawie. Zwłaszcza to, że było to dynamicznie, na świeżym powietrzu. Zobaczyliśmy na własne oczy te miejsca, którzy są związani z Polakami, poznaliśmy nowych ludzi, odświeżyliśmy w pamięci naszą wiedzę o Polsce”, – bracia Michał i Oleg Tołstowie, nowe członkowie Zjednoczenia Szlachty Polskiej

„Wszystko bardzo się spodobało. Pytania były interesujące i w miarę ciężkie, dowiedziałam się wiele ciekawego czego nie wiedziałam wcześniej, na przykład to, że Piłsudski lubił stawiać pasjansa”, – Natalia Markowicz, członek Zjednoczenia Szlachty Polskiej.

„Najbardziej mi się spodobało pojednanie dynamicznego biegu i  sprawdzanie wiedzy. Wiele dowiedziałem się o starych domach Zytomierza. Do questu nie wiedziałem gdzie był dom Zarębskiego”, – Anton Markowicz 16 lat, uczeń  „Szkoły Wiedzy o Polsce”.

 

„Szkoła Wiedzy o Polsce” istnieje od października 2013 roku. Na początku było 2 grupy (dla dorosłych i dzieci) ok. 10 osób w każdej. Zajęcia były prowadzone 1 raz w tygodniu dla każdej grupy.  Naszym celem było nie tylko nauczanie języka polskiego, ale przede wszystkim odrodzenie tradycji naszych przodków, zapoznanieuczniów  z polską literaturą, historią, literaturą. Pierwszymi takimi imprezami były Andrzejki i Wieczór Wigilijny.

Szkoła jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Od 2014 roku liczba dorosłych uczniów powiększyła się. Teraz mamy 3 grupy. Nauczycielką dziecięcej grupy jest Anna Denisiewicz, ona prowadzi zajęcia 2 razy na tydzień, po poniedziałkam i środam przy szkole 36. Dorośli i młodzież maja zajęcia przy ulicy Czechowa 1, w lokalu który nam łaskawie nadał pan Michał Łagowski, członek Zjednoczenia od grudnia 2013 roku. Nauczycielką tych dwóch grup jest Irena Zagladko. W „dorosłej szkole” uczą się 2 grupy – dorośli,poniedziałek i środa, 18.00-19.30, i młodzież (15-16 lat), środa 16.45-17-45 i piątek 16.00- 18.15. Liczba uczniów stale wzrasta. I jeżeli dorośli nie zawsze dają radę chodzić na lekcję z języka polskiego(wiele z nich mają małe dzieci),natomiast oni starają się brać udział w imprezach kulturowych.  W sumie na początek nowego roku szkolnego mamy więcej niż 20 nowych uczniów, w tym i dorosłych i młodzieży.

Lato 2014 było bardzo owocne na różne wycieczki i wędrówki. Nazwaliśmy go  „Wędrujące lato”.  A mianowicie, zostały zwiedzone miejsca na Żytomierszczyźnie związane z Polakami. Byliśmy w Berdyczowie, Radomyślu, Korostyszowie i Aleksandrii. Także były zorganizowane 2 wycieczki na Cmentarz Polski w Żytomierzu. Jedną prowadziła niżej podpisana, natomiast przewodnikiem następnej wycieczki był Rusłan Kondratiuk, bardzo znany w Żytomierzu archiwista i badacz historyczny. No i oczywiście quest „Drogami Polskiego Żytomierza”.  Dla Żytomierza to jest nowe, niezwykłe i kreatywne. Więc, zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w następnym Queście!

 Irena Zagladko

Zytomierz_Quest_1Zytomierz_Quest_2Zytomierz_Quest_3Zytomierz_Quest_4

Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

logotypMSZ_A_kolor wolnoscDemokracja_finalneLogo_jpg_ciete

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja