Luty – niezwykły miesiąc w Polskiej Szkole w Nowym Rozdole
W lutym 2015 r. Polska Szkoła przy Centrum Kulturalno – Oświatowym im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole odznaczyła się szczególną aktywnością.
To był niezwykły miesiąc. Ostatni miesiąc zimy 2014/2015 r. spędziliśmy bardzo aktywnie. Trochę rozleniwieni po „obfitych” świętach i feriach zimowych uczniowie wrócili do Polskiej Szkoły, bo wiedzą, że czekają na nich nie tylko lekcje, ale i inne ciekawe zajęcia.
04 lutego Koło Literackie, które działa w naszej Polskiej Szkole, przeprowadziło lekcję poświęconą twórczości naszego wielkiego Rodaka – Mikołaja Reja. 510 lat temu w miasteczku Żurawno, niedaleko Nowego Rozdołu urodził się przyszły ojciec języka polskiego. W ten sposób przypomnieliśmy słynne powiedzenie: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, swój język mają”.
08 lutego w ramach przygotowań do udziału w Konkursie poetyckim poświęconym twórczości Kazimierza Wierzyńskiego zorganizowaliśmy szkolne eliminacje. Zwycięzcy pojadą do Drohobycza na finał Konkursu, organizowany przez Ogólnoukraińskie Koordynacyjno – Metodyczne Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu.
12 lutego obchodziliśmy Tłusty Czwartek – piękny i smaczny staropolski zwyczaj pieczenia i zjadania pączków i faworków. Nasze nauczycielki (p. Ela, p. Ola i p. Tetiana) miały możliwość pochwalić się kucharskimi zdolnościami i upiekły smakołyki dla naszych uczniów. Według tradycji każdy musi spróbować pączka lub faworka i wtedy cały rok będzie szczęśliwy. Był to „smaczny” i przyjemny dzień.
14 lutego zgodnie ze współczesną tradycją obchodziliśmy Walentynki, przecież zakochani są wśród nas. W tym roku uczniowie ozdobili pięknymi serduszkami z życzeniami „drzewko miłości”. Na lekcjach czytaliśmy wiersze o miłości polskich poetów. A wieczorem przeprowadziliśmy zabawy walentynkowe, podczas których były tańce, słodka herbatka i ciastka.
21 lutego kolejny raz obchodziliśmy „Dni Języka Polskiego”. Uczniowie przygotowali gazetkę o języku polskim, a nauczyciele wraz z uczniami – apel okolicznościowy i konkurs „Znam i kocham język polski”. Dzieci z chęcią rozwiązywały krzyżówki, rebusy, zagadki i inne zadania sprawdzające i doskonalące umiejętności językowe . Było również podsumowanie ogólnoszkolnego konkursu na najlepiej napisane dyktando. Pomysł zaczerpnęliśmy z Dyktanda Ogołnoukraińskiego, w którym brali udział nasi uczniowie. Zwycięzcy dostali miłe upominki.
Pod koniec lutego zebrało się kółko taneczne młodszej grupy, układając ambitne plany na II semestr – do Dnia Zakończenia Roku Szkolnego nauczyć się dwóch nowych tańców: „Krakowiaka” i „Polkę lwowską”. Cóż, życzymy sukcesów!
Taki udał się nam luty, ostatni miesiąc zimy. Mamy nadzieje, że wiosenne miesiące będą jeszcze bardziej owocne i pracowite. Bo istotą wszystkich działań w naszej szkole jest wspólny cel – uświadomienie, że jesteśmy jedną dużą POLSKĄ RODZINĄ.
Dyrektor Centrum Kulturalno-Oświatowego
im.Karoliny Lanckorońskiej
Tetiana Biłyk
Polska Szkoła przy Centrum Kulturalno – Oświatowym im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowaną w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.
Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”