OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Szanowni Państwo!

W efekcie naszych działań w roku 2016 i 2017 udało się przygotować zrąb bibliografii prac polonistycznych (językoznawczych i literaturoznawczych). Jest to jedynie początek: potrzeba przygotować prace z innych ośrodków polonistycznych na Ukrainie, uzupełnić prace badaczy już umieszczonych w bibliografii. Dlatego bardzo prosimy o uzupełnianie tej bibliografii: podawanie pozycji i autorów, których tu nie ma. Bibliografia w wersji elektronicznej znajduje się tu: BIBLIOGRAFIA. Państwa uzupełnienia zostaną naniesione na wersję elektroniczną.

Serdecznie pozdrawiam,
Jerzy Kowalewski
kowalewskijerzy@wp.plZakończyła się II Biesiada Polonistyczna we Lwowie

W tym roku lwowska Biesiada poświęcona była podręcznikom do nauczania języka polskiego – tym najstarszym (XVIII wiek) i tym najnowszym – z roku 2017. Dziękujemy wszystkim za przybycie i aktywny udział. Szczególnie za pomysły na 4. edycję projektu. Już dziś zapraszamy na III Biesiadę – choć jeszcze nie wiemy dokąd i kiedy, wierzymy, że projekt, którego owoce mieliśmy okazję zobaczyć we Lwowie będzie kontynuowany w kolejnych latach.

W tym roku można jeszcze wziąć udział w ostatnich warsztatach metodycznych w Iwano-Frankiwsku (6 XI), grupa naszych stypendystów spróbuje swoich sił na egzaminie certyfikatowym z jpjo w Mikołajowie, Lublinie i Katowicach 18/19 XI (powodzenia!!!), mamy jeszcze jedno – ostatnie – stypendium dla studenta polonistyki ukraińskiej z polskim pochodzeniem.

Zapraszamy!

Jerzy KowalewskiII Biesiada Polonistyczna we Lwowie

Szanowni Państwo!

Uczestnicy i Sympatycy projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie”!

Powoli tegoroczna edycja Projektu zbliża się do końca. Miło będzie nam gościć Państwa na spotkaniu kończącym tę edycję, tradycyjnej już – bo organizowanej po raz drugi J – Biesiadzie Polonistycznej. Serdecznie zapraszamy do Lwowa, od 2 do 5 listopada. Tegoroczne spotkanie połączone będzie z sympozjum naukowym na temat podręczników – starych i nowych, wydanych w Polsce i na Ukrainie, ale też tych z I Rzeczpospolitej jeszcze, tych z austriackich czasów, rosyjskiego zaboru, wydanych w sowieckiej Marchlewszczyznie i in. Gościć nas będzie Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Lwowskiego oraz – jak zawsze gościnna – Katedra Filologii Polskiej LNU. Przewidziano szereg referatów, m.in. Prof. Anny Dąbrowskiej z Wrocławia, naukowców z uniwersytetów z Wrocławia, Torunia i Katowic; wystawy podręczników wydobytych z mroków piwnic lwowskich bibliotek; panel dyskusyjny, m.in. na temat dorobku naukowego polonistów ukraińskich (prezentacja bibliografii – efektu Projektu w roku 2016); prezentację nowości wydawniczych, m.in. poradnika metodycznego dla studentów ukraińskich polonistyk i nauczycieli polszczyzny na Ukrainie; prezentację prac stypendystów Projektu edycji III (2017) połączone z wręczeniem stypendiów. Gwarantujemy zwrot kosztów podróży, bezpłatny udział w Biesiadzie i imprezach towarzyszących oraz zakwaterowanie w hotelu LNU (ul. Hercena). Uwaga! Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zainteresowane proszę o kontakt:

kowalewskijerzy@wp.pl

Wciąż mamy jeszcze stypendia dla studentów polonistyki mających polskie pochodzenie!

Podczas II Biesiady Polonistycznej będzie też możliwość odebrania stypendiów studenckich.

Program Biesiady do pobraniaZa nami warsztaty w Drohobyczu, Łucku, Lwowie i Kijowie

Serdecznie zapraszamy na ostatnią edycję w tym roku: do Iwano-Frankiwska, 6 XI, Narodowy Uniwersytet Przykarpacki im. W. Stefanyka.

Warsztaty cieszyły się dużą popularnością – wypisaliśmy już ponad 200 dyplomów uczestników – a to przecież nie koniec.

Wciąż trwa program stypendialny – mamy jeszcze ostatnie stypendium dla studentów polonistyki ukraińskiej posiadających Kartę Polaka. Przed nami II Biesiada Polonistyczna – 2-5 XI we Lwowie (szczegółowe informacje wkrótce), na którą serdecznie zapraszamy; dotyczyć będzie podręczników do nauki języka polskiego: tych starych i nowych, z Polski i powstałych na Ukrainie. Dla pierwszych 20 uczestników gwarantujemy noclegi! Przed nami też egzamin certyfikatowy z jpjo, który będą zdawać uczestnicy kursu przygotowawczego, który odbył się w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia.

Przed nami też czas pisania nowych projektów: wszystkich, którzy mają pomysły na przyszły rok, proszę o podzielenie się nimi J.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Jerzy Kowalewski

kowalewskijerzy@wp.pl

Tel. na Ukrainie: +380964711309Pierwsze warsztaty „Jak uczyć Polski i polskiego na Ukrainie” już za nami

Zakończyły się pierwsze z cyklu 5 warsztatów „Jak uczyć Polski i polskiego na Ukrainie” przeznaczonych dla studentów polonistyk ukraińskich i nauczycieli języka polskiego na Ukrainie realizowanych w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”.

W drohobyckich warsztatach (21/22 IX) zorganizowanych wraz z Uniwersytetem Pedagogicznym wzięło udział 76 uczestników: studentów polonistyk dziennych i polonistycznych studiów podyplomowych oraz nauczycieli z Drohobycza i okolic, m.in. liczna grupa z Truskawca. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczne przybycie i aktywny udział oraz wytrwałość – szczególnie w piątkowy wieczór J. Dziękujemy też wszystkim, którzy pomogli przy organizacji warsztatów, szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Profesor Wiery Meniok, dyrektora Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. I. Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. I. Franki w Drohobyczu, które jest bezpośrednim partnerem Projektu ze strony drohobyckiego uniwersytetu.

Zapraszamy na kolejne warsztaty:

4 X, Łuck, godzina 15.00, łucki uniwersytet, ul. Wynnyczenki 30a;

5 X, Lwów, godzina 15.00, lwowski uniwersytet, ul. Uniwersytecka 1;

7 X, Kijów, godzina 10.30 (rejestracja od 9.30), kijowski uniwersytet; ul. Szewczenki 14, aula na 1. piętrze.

Podczas warsztatów istnieje możliwość realizacji programu stypendialnego. Wciąż mamy kilka stypendiów dla studentów polonistyk na Ukrainie posiadających Kartę Polaka.

Pozdrawiamy serdecznie, do zobaczenia!

Jerzy Kowalewski
kowalewskijerzy@wp.plSzanowni Studenci Polonistyk na Ukrainie i Nauczyciele Języka Polskiego!

Serdecznie zapraszamy na warsztaty metodyczne! Terminy najbliższych warsztatów:

21/22 IX – Drohobycz; 4 X – Łuck, 5 X – Lwów, 7 X – Kijów. W czasie warsztatów będzie można zrealizować umowy stypendialne (wciąż jeszcze są stypendia dla studentów polonistyki na Ukrainie, też dla zaczynających studia w 2017 roku). Wszystkich chętnych proszę o kontakt.

kowalewskijerzy@wp.plSzanowni Państwo!

Miło mi napisać do Państwa już w nowym roku akademickim 2017/2018. Nasz program „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie” trwa.  Już we wrześniu rozpoczynamy cykl warsztatów metodycznych dla studentów polonistyk i nauczycieli języka polskiego. Na pierwsze warsztaty zapraszamy do Drohobycza w dniach 21-22 września:

Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne Uniwersytetu w Drohobyczu zaprasza na Kurs metodyczny nauczania języka polskiego

w dniach 21 – 22 września 2017 roku

 

21.09.: 9:00 – 13:30 (pok. 32, ul. Iwana Franki 24) – dla Studiów Podyplomowych

14:30 – 17:30 (pok. 66, ul. Szewczenki 24) – dla studentów polonistów

 

22.09.: 9:00 – 13:30 (pok. 32, ul. Iwana Franki 24) – dla Studiów Podyplomowych

14:30 – 17:30 (pok. 66, ul. Szewczenki 24) – dla studentów polonistów

18:00 – 19:30 – Panel dyskusyjny. Zakończenie kursu. Zwiedzanie Muzeum Izby Pamięci Brunona Schulza

W czasie warsztatów będzie możliwość podpisania umów stypendialnych i odebrania przyznanych stypendiów. Zainteresowanych stypendystów proszę o kontakt. Następne warsztaty już na początku października we Lwowie, Kijowie, Łucku i Iwano-Frankiwsku.

Do zobaczenia w Drohobyczu!Ostatnie miejsca na stypendia dla studentów polonistyk na Ukrainie

Trwa realizacja programu stypendialnego w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”. Na zdjęciu spotkanie ze stypendystami w Łucku (5 sierpnia). W ramach Projektu przyznano stypendia dla młodych naukowców polskiego pochodzenia oraz dla opiekunów naukowych. Są jeszcze dostępne stypendia dla studentów polonistyk na Ukrainie – też tych rozpoczynających studia polonistyczne w roku akademickim 2017/18. Wszystkie stypendia będą sukcesywnie wypłacane podczas wizyt koordynatora Projektu na Ukrainie – o terminach wizyt stypendyści zostaną poinformowani. Najbliższe wizyty we wrześniu.

W ramach tegorocznej edycji Projektu zrealizowano już kurs przygotowawczy do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego (lipiec, Kraków – egzamin odbędzie się w listopadzie w Mikołajowie i Stryju), opracowano mapę potrzeb poszczególnych ośrodków, przekazano pomoc materialną na remonty, zakup sprzętu i dofinansowanie publikacji sześciu katedrom języka polskiego (Lwów, Kijów, Odessa, Łuck, Czerkasy, Drohobycz), doposażono pracownie polonistyczne w biblioteczki metodyczne w czterech ośrodkach – w dwu kijowskich, winnickim i czerkaskim. Od września rozpoczną się kursy metodyczne dla studentów polonistyk i nauczycieli z rejonu danej polonistyki w pięciu ośrodkach: we Lwowie, Kijowie, Drohobyczu, Łucku i Iwano-Frankiwsku. Już dziś zapraszamy na II Biesiadę Polonistyczną, która odbędzie się 3-4 listopada we Lwowie – tematem tegorocznego spotkania będą podręczniki do nauczania języka polskiego – te bardzo już sędziwe i te najnowsze. Szczegóły, oficjalne zaproszenie i przyjmowanie zgłoszeń we wrześniu.

Dołączam wciąż wakacyjne pozdrowienia znad Wisły,

Jerzy Kowalewski

koordynator Projektu

kowalewskijerzy@wp.pl

Ostatnie miejsca na kurs przygotowawczy do egzaminu certyfikacyjnego z języka polskiego jako obcego

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że jest jeszcze możliwość uczestnictwa w kursie przygotowawczym do egzaminów certyfikatowych z jpjo w Krakowie (23 VII – 2 VIII). Kurs i egzamin jest przeznaczony dla pracowników naukowych ukraińskich polonistyk.

Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem: kowalewskijerzy@wpDodatkowy nabór kandydatów do programu stypendialnego

Fundacja Wolność i Demokracja ogłasza dodatkowy nabór kandydatów do programu stypendialnego w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja”.

Ogłaszamy dodatkowy nabór na:

Zapraszamy serdeczne osoby, które nie są stypendystami innych programów stypendialnych w ramach projektu „Koordynacja i wsparcie wyższego kształcenia polonistycznego na Ukrainie – kontynuacja 2 (2017)”.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2017 roku.

Szczegółowe informacje o naborze do programu zamieszczane są na naszej stronie.


Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą
w 2017 roku