„TALENT – TO TYLKO 10% SUKCESU!” Relacja o konkursie „Kresy” uczestniczki ze Stryja

Stryj_KK_2Święta darują atmosferę radości i szczęścia, a ja ciągle jeszcze wspomnieniami sięgam do Białegostoku, gdzie odbywał się Międzynarodowy Konkurs Recytatorski „Kresy”.

To już po raz dwudziesty trzeci  miasto na północnym wschodzie Polski przyjęło najbardziej utalentowanych uczniów, którzy nie wyobrażają swego życia bez literatury. Kiedy przygotowywałam się do tej interesującej lecz bardzo stresującej podróży, to nie mogłam nawet wyobrazić, jakie przygody i niespodzianki czekają na wszystkich uczestników.

Z wielkim zachwytem  oglądaliśmy dwa spektakle przygotowane przez studentów Akademii Teatralnej. Wieczorem, mimo zmęczenia, urządziliśmy spotkanie integracyjne.

Wtorek i środę spędziliśmy na warsztatach i próbach do konkursu. Najbardziej utkwiły w pamięci warsztaty teatralne. Dla każdego uczestnika była okazja dowiedzieć się o wielkich i małych tajemnicach sztuki aktorskiej. W środę wieczorem cały otaczający świat wyglądał jak prawdziwa piękna bajka. Wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy na Wigilii w Pałacyku Gościnnym. Ten wieczór był pełny szczerej radości, uśmiechu i najpiękniejszych życzeń.

Czwartek był  kulminacją naszego pobytu. To był naprawdę trudny i jednocześnie wspaniały dzień. To właśnie był dzień Międzynarodowego Konkursu recytatorskiego „Kresy”.

W piątek przez cały dzień mieliśmy próby. Ta praca była pasjonująca, wyjątkowa i niezwykła. W ciągu dnia przygotowaliśmy króciutki spektakl, w którym połączyliśmy nasze talenty i zdolności aktorskie. W piątek oglądaliśmy utwór sceniczny “Hosannę… Bertolta Brechta”, wykonany przez studentów czwartego roku Akademii. Byłam zafascynowana grą aktorów na scenie.

Stryj_KK_1Koncert Galowy był wyjątkowy. Zostały ogłoszone wyniki Konkursu. Nikt nie był rozczarowany, ponieważ wszyscy otrzymaliśmy pięknie nagrody – zostaliśmy uczestnikami Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego. Grand Prix wygrał Henryk Molin z Czech, I miejsce – Włodzimierz Żurawski z Mołdowy, II miejsce – Bożena Możejko z Białorusi, a III miejsce Dariusz Rudzianiec z Litwy. Alina Matusz z Moscisk otrzymała wyróżnienie, a Anastazja Sitnikowa z Odesy otrzymała nagrodę za najlepszą recytację utworu Adama Mickewicza.

Wzystko co dobre, szybko się kończy.  Tydzień pobytu w Białymstoku połączył nas w jedną rodzinę. Każda minuta wspólnej pracy, nauki,spotkania dodawała nam nowych wrażeń, doświadczeń i radości. Już teraz wiem,  że talent to tylko 10% sukcesu, reszta – to ciężka praca.

Serdeczne podziękowania Organizatorowi Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego – Podlaskiemu Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku, naszym kochanym nauczycielom i reżyserom – Pani Magdalenie Kruszyńskiej-Sosnonowskiej, Pani Magdalenie Kiszko-Dojlidko, Panu Krzysztofowi Zemło, Panu Andrzejowi Dworakowskiemu, Pani Agnieszce Glińskiej, Panu Mateuszu Smacznemu, Panu Jerzemu Łazewskiemu i Pani Julicie Cichońskiej.

Serdeczne podziękowania dla Organizatorów Konkursu „Kresy” we Lwowie – Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. To właśnie tu, w mieście wyjątkowym, gromadzą się prawdziwe skarby… historii, literatury, kultury naszej Ojczyzny. Szczególne podziękowania dla Pani Prezes  Teresy Dutkiewicz za wszelką pomoc, wsparcie i opiekę.

Również chcę złożyć podziękowania dla Pani Lesi Buhery – Dyrektor Szkoły, dla Pani Bożeny Dąbrowskiej /ORPEG/ i Pana Edwarda Ołeksiaka –  nauczycieli Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju. Dziękuję za pracę, cierpliwość, pomoc i zachęcanie do nauki. Podziękowania również dla Pani Haliny Ziober, naszej opiekunki, za wsparcie  w każdej trudnej chwili.

Uczennica klasy 10-S
Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju

Natalia Drozd

Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju jest objęta opieką merytoryczna i finansową Fundacji Wolność i Demokracja, realizowanej w ramach projektu “Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.


logotypMSZ_315x222Projekt „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie” jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

wolnoscDemokracja_315x98

Najnowsze aktualności

Jesteśmy na:

© Fundacja Wolność i Demokracja