Scenariusz lekcji „Tydzień i dzień” .
To jest scenariusz lekcji dla 5 (1) klasy dzieci, które uczą się polskiego jako obcego w szkole państwowej.
Temat: Zegar.Tydzień i dzień.
Мета: Ознайомити з новою лексикою теми.
Навчати повідомляти про час. Активувати лексику попередніх уроків.
Розвивати вміння спілкуватись.
Виховувати культуру взаємовідношень у ситуації запрошення.
Обладнання: підручник, зошит, картки для самостійної роботи, наочність, мультимедійна дошка.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
- Привітання.
Dzwonek dzwoni!
Co to znaczy?
Czas do lekcji!
Czas do pracy!
– Dzień dobry!
– Dzień dobry! A jak jeszcze możemy przywitać się po polsku? Jeżeli spotykacie się na ulicy z przyjacielem, jak mówicie?
– Cześć! Wstaj! Już znacie dużo wyrazów grzecznościowych, możecie je zastosować do ułożenia dialogów. Діти складають діалог-знайомство.
– Cześć!
– Witaj!
– Jak się masz?
– Dziękuję, dobrze.A co u ciebie słychać?
– Wszystko w porządku.
– Jak masz na imię?
– Mam na imię Oksana. A ty jak się nazywasz?
– Nazywam się Iwan Trofymuk. Ile masz lat?
– Mam 10 lat. A ty ile masz lat?
– Mam 11 lat. Gdzie ty mieszkasz?
– Miaszkam w miaście Łucku. A ty gdzie mieszkasz?
– W Łucku, również. Miło mi panią poznać!
– Nawzajem!
– żegnaj!
– Wszystkiego najlepszego!
- Введення в іншомовну атмосферу.
A teraz spróbujemy potrenować naszą wymowę. Zobaczymy jakie jesteście wprawne w mówieniu. Proszę spojrzeć na tablicę. Mamy przysłowie: Діти читають прислів’я за вчителем.
W czasie suszy szosa sucha.
A teraz coś trudniejszego:
Stół z powyłamywanymi nogami.
Drabina z powyłamywanymi szczeblami.
No super. Jesteście prawdziwymi polakami.
- Повідомлення теми та мети уроку.
Тема та мета написані на дошці.
A dziś na lekcji nauczymy się mówić o zegarku.Powtórzymy liczebniki główne i porządkowe.
- Основна частина уроку.
- Повторення граматичного матеріалу.
I jakie to są liczebniki główne? Як і в українській мові, числівники бувають кількісні і порядкові.
Кількісні – Liczebniki główne – nazywają ilość: jeden, dwa, trzy.
Порядкові – Liczebniki porządkowe – mówią jaki jesteś z rzędu: pierwszy, drugi, trzeci.
Діти з учителем рахують від 1 до 20 , спочатку використовуючи кількісні числівники, а потім порядкові.
- Подання нового матеріалу.
1) Бесіда за малюнками в підручнику на 26 сторінці.
Proszę, spójrzcie na ten zegar i powiedzcie mi:
– Która godzina?
– Dwunasta. ( Діти спочатку читають надписи до малюнків ).
– Jaki liczebnik wskazuje na godziny? Główny czyli porządkowy?
– Porządkowy.
– Zapamiętajcie to sobie:
Godziny – liczebnik porządkowy
Minuty – liczebnik główny
2). Робота з годинником.
A teraz proszę was popatrzeć na tablicę. Mamy duży zegar.
-Która godzina? (На годиннику 2.15)
-Piętnaście po drugiej.
-Jakim wyrazem możemy zamienić 15
– Kwadrans.
– Kwadrans po drugiej.
На годиннику 3.05
-Która godzina? Zapamiętajcie – najpierw mówimy o minutach – l. główne, potem o godzinach – l. porządkowe.
– Pięć po trzeciej.
Za kwadrans Kwadrans po
*Kwadrans – чверть
Warunkowo możemy podzielić zegar na 2 części.Якщо велика стрілка стоїть в цій частині (вчитель показує на малюнку від 12 до 6 ) – кажемо po, якщо в цій ( від 6 до 12) – кажемо za. Якщо стрілка стоїть на 6 – кажемо pół do.
- Вправи на закріплення.
1) Która godzina?
Використовуємо презентації .
2) O której godzinie?
Використовуємо презентації.
3) Тренувальна вправа. Використовуємо мультимедійну дошку.
Учні пригадують вивчений на попередніх уроках матеріал по темі « Як я проводжу свій день» і використовують нові знання по темі « Годинник», та з допомогою презентацій ставлять питання та відповіді.
- Подання лексичного матеріалу. Дні тижня.
1) Вправа 6 ст. 28.
Posłuchajcie wiersz. Z wiersza wypisać nazwy dni tygodnia.Вчитель читає вірш. Діти виписують назви днів тижня.
– To ile dni jest w tygodniu?
– Jakie?
– Jaki jest pierwszy dzień?….
2) Робота з дошкою.
Proszę spójrzeć na tablicę i zapamiętać! Czytamy po kolei. Діти читають по черзі, потім складають свій ланцюжок.
Dziś jest czwartek.
Jutro będzie piątek…..
3) Вправа 9 ст. 30.
Zrobimy podobne ćwiczenie. Trzeba uzupełnić zdania wyrazami podanymi w ramce.
- Узагальнення вивченого.
1) Кросворд. ( Дні тижня ).
Proszę spójrzeć na tablicę. Macie krzyżówkę. Tutaj kryją się dni tygodnia. Sprobujemy je odnaleźć.
i | l | p | o | n | i | e | d | z | i | a | ł | e | k |
l | o | s | t | i | d | h | m | p | o | m | l | y | x |
w | t | o | r | e | k | c | b | i | m | b | q | w | e |
t | z | b | i | d | u | o | p | ą | ż | ś | h | a | s |
d | f | o | c | z | w | a | r | t | e | k | g | h | j |
k | e | t | l | i | ł | ą | p | e | k | t | i | r | ę |
x | n | a | m | e | m | l | ą | k | o | z | y | x | c |
v | u | i | k | l | q | e | t | h | a | e | k | j | o |
ś | r | o | d | a | n | t | y | d | z | i | e | ń | t |
2) Гра словами.
На дошці написано 6 слів. У кожному слові переставлені букви. Треба поставити їх в правильному порядку.
Dzień
- d u p i o ł n e ……………………….
- a n e r k ……………………….
- ń i e d z ………………………..
- w i r cz ó e ………………………..
- c o n p ó ł ………………………..
- o c n ………………………..
Tydzień
- p e w cz rz d o r a j ………………………..
- r a j cz w o ………………………..
- j r t u o ………………………..
- j rz u t p o e ……………………….
- d z j i s i a ……………………….
- a b o d ………………………
3) Діалоги.
Перед дітьми є окремі фрази з яких треба скласти діалоги.
Dialog 1
– Niestety, stanął. Wysiadła bateria.
– Teraz jest 10(dziesięć) po piątej.
– Cześć, Paweł, która godzina?
– Niemożliwe! Twój zegarek dobrze chodzi?
Dialog 2
– Czy może mi pan(i) określić dokładnie?
– W jakie dni muzeum jest czynne?
– Proszę bardzo, od godziny dziewiątej rano do piątej wieczorem we wtorek, środę, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę.
– Przez cały tydzień oprócz poniedziałku.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1) Домашнє завдання.
Nauczyć się nowych wyrazów.
Ćwiczenie 8 str.30 ( pisemnie)
Jak ty spędzasz swój dzień.
2) Підведення підсумків уроку.
– Ile dni jest w tygodniu?
– Jak się nazywają dni tygodnia
– Jak się nazywa pierwszy dzień?
%d0%bc%d1%96%d0%b9-%d1%80%d0%be%d0%b1%d0%be%d1%87%d0%b8%d0%b9-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d1%8c